Copy

інформаційний бюлетень
ВИБОРЧІ ПРАВА ВПО ТА ТРУДОВИХ  МІГРАНТІВ
ПОДІЇ, ФАКТИ, ТЕНДЕНЦІЇ

 СПЕЦВИПУСК                                         #17 / травень 2019

Пропонуємо вашій увазі узагальнені висновки місій зі спостереження за виборами Президента України щодо доступу до голосування мобільних категорій громадян. Практично всі іноземні спостерігачі не залишили поза увагою у своїх звітах процедуру й обмежені у часі строки для зміни місця голосування у проміжок між 1-м та 2-м туром голосування.
 
Місія зі спостереження за виборами ENEMO 

"Виборці, які бажали змінити місце голосування без зміни виборчої адреси, повинні були зареєструватися для другого туру, незалежно від того, чи зробили вони це для першого туру... У більшості областей органи Державного реєстру виборців виконували свої обов'язки належним чином та ефективно, виправляючи помилки та неправильні написання з першого туру. Незважаючи на короткі терміни і загальне збільшення кількості запитів, більшість виборців, які бажали тимчасово змінити місце голосування, змогли зробити це вчасно". В ENEMO зазначають, що часові рамки для виборців, щоб перевірити чи виправити свої дані у списках виборців, іноді були недостатніми. Зокрема, районні відділення Державного реєстру виборців у Києві були переповнені з наближенням кінцевого терміну зміни місця голосування.
 
Національний демократичний інститут (НДІ) 

"Трудові мігранти, студенти, ВПО та жителі окупованого Криму й непідконтрольних уряду територій Донецької та Луганської областей стикаються з особливими перешкодами під час голосування. Внутрішні мігранти та ВПО мають на кожних виборах — в тому числі окремо на кожний тур президентських виборів — подавати заяву про зміну місця голосування. Громадянам, які проживають на непідконтрольних уряду територіях, доводиться багаторазово перетинати «лінію розмежування», щоб проголосувати у підконтрольній уряду місцевості, що створює для них як фінансові, так і фізичні обтяження. Сам процес складний та важкий для розуміння... Усього 325 604 громадянина, лише маленька частка внутрішніх мігрантів України, змінили місце голосування під час другого туру. Верховна Рада України ще не прийняла законопроект №6240, який має спростити процес зміни місця голосування та дозволити ВПО та іншим «мобільним громадянам» голосувати у мажоритарних округах та на місцевих виборах.

Рекомендації: Верховній Раді України слід прийняти законопроект №6240, щоб полегшити участь у голосуванні для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), внутрішніх мігрантів та громадян, зареєстрованих на непідконтрольних уряду територіях. Крім цього, Верховній Раді України слід розробити законодавство щодо впровадження онлайн-механізмів для зміни місця голосування. ЦВК слід докласти зусилля задля підвищення обізнаності виборців про свої виборчі права та процедуру зміни місця голосування".


 
Повторна зміна місця голосування була непотрібним тягарем – ОБСЄ 

Повторна зміна місця голосування перед другим туром виборів президента України була непотрібним тягарем. Про це заявили міжнародні спостерігачі від ОБСЄ. "Ті, хто потребував тимчасової зміни місця голосування, повинні були подати нові запити, навіть якщо вони вже робили це перед першим туром виборів. Це виглядає непотрібним тягарем, особливо для внутрішньо переміщених осіб, виборців за кордоном і людей з інвалідністю", - йдеться у повідомленні. Крім того, через те, що списки виборців були оновлені для відображення змін між турами, виборці мали короткий проміжок, щоб перевірити свої дані онлайн та виправити їх у разі необхідності. 

 
Попередня заява міжнародної місії спостерігачів МРІ після другого туру президентських виборів в Україні
 
Міжнародний республіканський інститут (IRI) з-поміж іншого надає кілька рекомендацій, які мають на меті збільшити явку виборців у подальшому й спростити процес голосування. 

Рекомендація №1: Процедури тимчасової зміни громадянами місця голосування повинні бути спрощеними та покращеними, можливо, шляхом використання процедури реєстрації в режимі он-лайн або шляхом надання громадянам можливості здійснення одноразової реєстрації, яка була б дійсною також і для потенційного повторного голосування.

Рекомендація №2: Щоб збільшити явку серед виборців, які проживають за кордоном та на непідконтрольній території, учасникам виборів в Україні, у тому числі органам влади та громадянському суспільству, слід посилити роботу з виборцями шляхом надання інформації про процедури реєстрації та голосування. Необхідно також розглянути додаткові заходи, спрямовані на збільшення явки виборців.

Крім того великий блок щодо участі ВПО спостерігачі від Міжнародного республіканського інституту виписали за підсумками 1-го туру: "
Хоча експерти дали позитивну оцінку роботі органів влади з реєстром виборців, процедура реєстрації громадян України в межах країни може бути ще більш спрощеною і залишається проблемою, оскільки це впливає не лише на ВПО, але й на студентів університетів та тих, хто змінив місце проживання з метою працевлаштування та внаслідок інших причин".

 
Висновки канадської місії CANADEM 

Канадська місія CANADEM зі спостереження за виборами в Україні за підсумками 2-го туру голосування відзначає: "Участь у виборах 1.6 мільйона внутрішньо переміщених осіб та тимчасова зміна місця голосування залишалися проблематичними".

Перед тим представники місії заявили, що принаймні 50% внутрішньо переміщених осіб не знали, що вони мають право голосу на виборах Президента України. За даними місії, внутрішні переселенці демонструють низький рівень обізнаності з їхніми виборчими правами, зокрема, ВПО старшого віку, які, можливо, не мають доступу до Інтернету та соціальних медіа. Внутрішньо переміщені особи мають право голосу на президентських виборах 2019 року, однак вони повинні звернутись до Державного реєстру виборців з заявою про зміну місця голосування і мусять повторно пройти цей процес у випадку проведення другого туру виборів. "Законопроект №6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян») має на меті врегулювати ці питання. На жаль, цей законопроект і досі не було розглянуто. Це додаткове ускладнення може потенційно зменшити явку виборців з числа тієї групи громадян, які й без того стикаються з великими труднощами у повсякденному житті", - заявили у місії. 

 

Висновки і рекомендації Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) 

"Порядок зміни місця голосування без зміни виборчої адреси виявився проблематичним з ряду причин. Насамперед ВПО та внутрішні мігранти повинні пройти процедуру зміни місця голосування, не змінюючи своєї виборчої адреси перед кожною виборчою подією, в якій вони хочуть взяти участь. На практиці це означає, що принцип пасивної реєстрації виборців не поширюється на ці категорії громадян... Система реєстрації виборців дуже залежить від реєстрації місця проживання, яка, незважаючи на спроби реформування, досі базується на дискримінаційній радянській системі “прописки”... Усі проблемні аспекти можна вирішити шляхом ухвалення законопроекту №6240. Цей документ спрямований на спрощення системи реєстрації виборців, усунення існуючих юридичних та практичних перешкод, що створюються застарілою системою реєстрації місця проживання... Верховна Рада повинна прискорити розгляд законопроекту №6240 і ухвалити його до наступних парламентських виборів, що відбудуться в жовтні 2019 року. У довгостроковій перспективі загальна система проживання реєстрація повинна бути приведена у відповідність до міжнародних стандартів", - відзначають у IFES.

 
Міжнародна спостережна місія Світового конгресу українців
 
В СКУ вважають, що "Найбільшою перешкодою цих виборів була брутальна гібридна агресія Російської Федерації проти України, яка триває понад 5 років та включає збройну агресію на Сході України та нелегальну окупацію Криму. З огляду на це українські громадяни не могли голосувати на окупованих Російською Федерацією територіях Донбасу і Криму." Проте в СКУ переконані, "владні структури України створили режим сприяння для внутрішньо переміщених осіб з Донбасу та Криму, які могли голосувати під час виборів, завдяки запровадженню спрощеної процедури зміни місця голосування".
 
ІНФОРМАЦІЯ  ПРО  ПРОЕКТ
Ця ініціатива реалізується громадською організацією Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ» в рамках проектів «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» та «Зміцнення законодавчих та виборчих процесів шляхом посилення громадської участі та надання технічної допомоги», які здійснюються Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від уряду Великої Британії. Будь-які думки, викладені у цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США або уряду Великої Британії.


ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
м.Київ, вул. Саксаганського, 41В, кв. 4. 
тел.: +38 050 477 08 00


This email was sent to <<Ваш e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
РЦ · вул.Саксаганського, 41в, кв. 4 · Київ 01033 · Ukraine

Email Marketing Powered by Mailchimp