Copy
Pokud více nevidíte, klikněte ZDE pro zobrazení v prohlížeči.

Česká města vložila v loňském roce do rukou občanů miliony korun

 

Rok 2016 byl v České republice participativní rozpočtování zlomový. V devíti obcích vytvořili občané svůj vlastní participativní rozpočet.  V dalších čtyřech s participativním rozpočtováním začali na sklonku roku. Tito nováčci - pražské městské části Praha Slivenec a Praha 6, Mnichovice a Říčany -  hodlají do svých participativních rozpočtů vložit takový objem financí, že obsadí první čtyři místa. I následující rok tak přinese další zvýšení možností občanů participovat na rozvoji svých měst. Částka se oproti loňsku ztrojnásobí a zasáhne tak více než jeden milon obyvatel v 18 městech.

 

Přečtěte si:

  • celý článek včetně podrobné statistiky a výhledu na loňský rok
na webu www.participativni-rozpocet.cz, najdete další: Nejaktuálnější zprávy o PaR najdete na našem Facebooku.
 
Participativní rozpočet umožňuje, aby se občané zapojili do rozhodování o rozvoji své obce.

Radnice vymezí část peněz z rozpočtu následujícího roku, obyvatelé pak podávají návrhy, co by se za tyto peníze mělo ve městě za příští rok vylepšit. Při tvorbě těchto návrhů se obyvatelé za asistence města setkávají na lokálních, či tematických veřejných diskusích a sousedských setkáních. Na nich debatují o tom, co chtějí ve své obci změnit a jak. Společné návrhy pak předkládají radnici k  posouzení z hlediska realizovatelnosti. Vyvrcholením je všelidové hlasování o tom, které  návrhy obyvatel má obec realizovat.
Facebook
Website

Jsme česká nezisková organizace Agora Central Europe a dlouhodobě se věnujeme zapojování veřejnosti do rozhodování radnic.

V roce 2015 pomáháme několika obcím se zavedením participativního rozpočtu tak, abychom ukázali, že je tento ve světě oblíbený nástroj vhodný i pro české prostředí. Věříme, že tak ukážeme cestu ke spolupráci s místními obyvateli i dalším českým radnicím a vytvoříme příklady dobré praxe občanské participace při rozhodování na obecní úrovni.

Facebook
Website


Tento email jsme Vám poslali, protože si myslíme, že by Vás participativní rozpočtování mohlo zajímat. Možná jsme se ale zmýlili. Pokud nechcete dostávat další zprávy, klikněte ZDE.  

Email Marketing Powered by Mailchimp