Copy
Newsletter 10/2015 České internistické společnosti

Interna v Evropě nejen žije - zvedá se jak bájný pták Fénix znovu z popela

 
Pravidelné každoroční sjezdy Evropské federace interní medicíny (EFIM) nemohou konkurovat počtem účastníků ani zdaleka kongresům oborů z interny vzešlých. Letošní kongres v Moskvě nebyl výjimkou. Je ale pravda, že tyto kongresy spíše představují jen schůzku zástupců jednotlivých národních společností, kteří mohou referovat o pozici interny prakticky uniformně. V převážné většině evropských zemí dochází (v mnoha z nich prakticky po době „téměř neexistence“ všeobecné interny) k obrovskému nárůstu zájmu o internu a především růstu jejího významu.
 
VÍCE ZDE

Vážená kolegyně, vážený kolego,

druhé číslo "Newsletteru" naší společnosti má dvě hlavní nosná témata. Mezinárodní postavení interny a vzdělávání. A nechybí ani jejich průsečík. Třešničkou na dortu je pak výsledek první studie s novým antidiabetikem, jež přináší pozitivní ovlivnění kardiovaskulární i celkové morbidity a mortality. Bohužel se ale nemůžeme vyhnout ani zprávám smutným. Takovou je současně s výzvou o pomoc informace o situaci interny na severozápadě republiky. 
 
Krásné dny přeje
Richard Češka

Jak je to se vzděláváním internistů
v Evropě? 

Formality související s postgraduálním vzděláváním v medicíně jsou pro většinu z nás velmi nudné téma. Přesto se každého z nás týkají nebo někdy týkaly, protože určují podmínky, za nichž můžeme samostatně vykonávat svojí práci. Zatím si podobu postgraduálního vzdělávání určují jednotlivé státy samy. V poslední době se ale této věci začala věnovat Evropská unie a chystá se nám vnutit jednotné podmínky specializačního vzdělávání v lékařství, internu nevyjímaje. 
VÍCE INFORMACÍ

První nové antidiabetikum snižuje kardiovaskulární mortalitu

Výsledky studie EMPA-REG s empagliflozinem, lékem ze skupiny SGLt2 inhibitorů (zvyšují vylučování glukózy do moči, snižují glykémii, ale i krevní tlak a vedou k redukci hmotnosti) byly překvapivé a velmi pozitivní. Snížení KV mortality o 38% bylo provázeno dokonce i 32% snížením celkové mortality. Výsledky studie EMPA-REG OUTCOME® najdete v tiskové zprávě Boehringer Ingelheim a Eli Lilly and Company. 
  

VÍCE INFORMACÍ

Smutné drama interny na severu a západě

V posledních měsících se vyhrotila situace interních oddělení v regionu, kde dochází prakticky ke zhroucení interní péče. Jsou uzavřena a uzavírána významná oddělení (Mariánské Lázně, Sokolov) a ostatní oddělení nemohou péči zajistit. Personální problém regionu,  který čelí na jedné straně konkurenci německých nemocnic a na druhé domácím lázním se zdá být neřešitelný. Pokoušíme se nějak pomoci, pokud někdo máte kapacitu (absolventi i kolegové třeba již na odpočinku) na služby, částečné či krátkodobé úvazky, prosíme, ozvěte se na sekretariát ČIS (info@interna-cz.eu).

 

  • PARTNEŘI

          

  •       
  •       
  •       
  •   
Copyright © 2015 Česká internistická společnost ČLS JEP, Všechna práva vyhrazena


Naše emailová adresa:
info@interna-cz.eu

Naše adresa: 
Česká internistická společnost ČLS JEP
Sokolská 490/31, 120 00 Praha 2
Už nechci dostávat novinky ČIS | Změnit kontaktní údaje