Copy
POMÁHÁME LIDEM NA ÚTĚKU
Přinášíme objektivní a ověřené informace o práci českých dobrovolníků s uprchlíky.

 
 

TZ - Velvyslanec Shapiro udělil českým dobrovolníkům ocenění za ochranu lidských práv. Češi stále vyjíždí pomáhat do Srbska


Čeští dobrovolníci a dobrovolnice koordinovaní spolkem Pomáháme lidem na útěku jsou v tuto chvíli jednou z mála dobrovolnických iniciativ, které mají přístup do oficiálních uprchlických táborů v Srbsku. V těch tisíce lidí čekají na vstup do střední Evropy. Činnost dobrovolníků ocenili dnes u příležitosti Dne lidských práv americký velvyslanec Andrew Shapiro a slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová.

autor Jan Kundrát

Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze předalo dnes večer českým dobrovolníkům skrze jejich reprezentanty ze spolku Pomáháme lidem na útěku (PLNU) cenu Alice G. Masaryk za lidská práva. Ta je každoročně udělována jednotlivcům a organizacím, které se zaslouží o významný pokrok v oblasti lidských práv. “To ocenění nás velmi potěšilo ”, říká předsedkyně spolku Zuzana Lenhartová. “Za působením Czech Teamu je neuvěřitelné množství času a energie spousty lidí, kteří významně zlepšili život mnoha lidem v uprchlických táborech. Podmínky v nich jsou takové, že si to často ani neumíme tady v Čechách představit. Všem těmto dobrovolníkům patří obrovský dík a pro nás je čest ocenění jejich jménem přijmout ”, dodává.

autor: Jan Kundrát

Koordinátor PLNU Jan Zeman se dnes zúčastnil recepce pořádané slovenskou veřejnou ochránkyní práv Janou Dubovcovou u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Ta se rozhodla pozvat všechny, kteří podle ní významně přispěli k dodržování lidských práv - a Czech Team (ve kterém působilo i mnoho Slováků) je jedním z nich.

Spolek Pomáháme lidem na útěku momentálně pod vedením právě Jana Zemana koordinuje dobrovolnické aktivity na území Srbska. Přibližně v týdenních cyklech sem přijíždí dobrovolníci ze všech koutů České republiky. “Stále nás překvapuje štědrost a vstřícnost stovek lidí, kteří vyjíždějí uprchlíkům pomáhat. Od loňského podzimu se na Balkáně při pomoci uprchlíkům vystřídalo okolo 4 tisíc lidí a do sbírky přispěly další tisíce Čechů a Češek,” říká Jan Zeman. Pomáháme lidem na útěku působí v oficiálních táborech Principovac a Adaševci. “Z peněz dárců nakupujeme hygienické balíčky pro rodiny i jednotlivce. Provozujeme prádelnu a společně s uprchlíky v táboře se snažíme udržet vhodné hygienické podmínky,” vysvětluje činnost dobrovolníků. “I po příchodu mrazivé zimy velká část obyvatel táborů stále zůstává ve velkokapacitních stanech. Proto nakupujeme i ponožky a teplé spodní prádlo. Vidíme, že když přichází prát, tak krom toho, co mají na sobě, mají třeba jen jedno tričko nebo trenýrky na výměnu,” doplňuje Zeman. V celém Srbsku je nyní zhruba 6 400 uprchlíků, většina z nich v oficiálních táborech. V Principovaci a Adaševci jich dohromady přebývá asi 2 000.

Děti uprchlíků v Adaševci, foto: Radka Valová

Spolek Pomáháme lidem na útěku vydává nejaktuálnější informace z Řecka a Balkánské trasy na svém facebooku. Pokud je chcete dostávat, sledujte nás na https://www.facebook.com/pomocprouprchliky

Práci českých dobrovolníků můžete podpořit darováním finanční částky zde: http://plnu.cz/podporte-nas/
nebo koupí trička či tašky zde: http://shopujem.cz/98-czechteam
V případě zájmu o další informace a zprostředkování kontaktu na místě nás kontaktujte:

Marie Heřmanová, tisková mluvčí
media@plnu.cz
telefon: 603 206 655


Zuzana Lenhartová, předsedkyně Pomáháme lidem na útěku
telefon: 773 252 075


 


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Pomoc Uprchlíkům · Brno · Praha · Brno 602 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp