Copy

Königgrätz 1866 - 2016 

Newsletter VII. - červen 2016

Aktuální informace z průběhu příprav seriálu akcí k 150. výročí bitvy, která změnila Evropu

850 uniformovaných vojáků z 9 zemí se zúčastní vzpomínkových akcí k 150. výročí bitvy u Hradce Králové
 
Organizátoři vzpomínkových akcí již mají konečný soupis všech přihlášených domácích i zahraničních vojenských historických jednotek, které se zúčastní bitevních scén a ceremonií. Ve dnech 1. až 3. července se ve Střezeticích, Máslojedech, v Hradci Králové a na Chlumu představí na 850 členů vojenských spolků v dobových uniformách z devíti zemí, z toho stovka jezdců na koních a na 150 hudebníků.

Jubilejní rok jedné z největších bitev 19. století si nenechaly ujít nejen spolky vojenské historie z Česka, ale také z Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Dánska, Maďarska, Itálie a USA.

Počet uniformovaných účastníků z vojenských spolků bude letos vůbec největší v celé historii vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové 1866. Do bitevních a vojenských ukázek se zapojí na 70 historických jednotek včetně jezdeckých formací. Návštěvníci uvidí nejvíce jednotek pěšáků, ale také jízdu v podobě hulánů, dragounů a husarů. K dispozici bude také 23 historických děl. Pro návštěvníky bude jistě atraktivní i to, že historické jednotky budou mít ležení přímo na bojišti. Budou spát v dobových stanech, v jejich blízkosti budou v ohradách ustájeni také jejich koně. Odhaduje se, že vojenské ležení bude mít asi 200 stanů.

Akce seriálu

Vyvrcholení vzpomínkových akcí k 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866
Hlavní akce seriálu vzpomínkových akcí proběhnou od 29. června do 3. července v Hradci Králové a okolí.
Bohatý program nabídne mezinárodní konferenci, bitevní scény, odhalení pomníku jezdecké srážky u Střezetic, kulturní a edukativní akce, pietní akty a ceremonie.
Kompletní program naleznete na www stránkách projektu.
Leták a brožura ke stažení ZDE
Výstava Němá vzpomínka 1866
Za přítomnosti předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky se uskutečnila vernisáž výstavy studentských fotografií k 150. výročí bitvy na Královéhradecku. Výstava probíhá od 17. května do 29. června 2016 v prostorách Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové.
 
Letošní XXV. C.k. Manévry proběhly v Hněvčevsi 21. 5. 2016
Obec nebyla zvolena náhodou. Den před bitvou zde totiž došlo ke srážce rakouských a pruských předních stráží. Její obětí se stal rakouský polní myslivec František Kozák, který je oficiálně uváděn jako první padlý bitvy u Hradce Králové.
 
Reportáž České televize z XXV. C.k. Manévrů
Mezinárodní konference: Prusko-rakouská válka 1866 v optice politických, vojenských, sociálních, hospodářských a kulturních dějin
Cílem třídenní konference je především skloubit nejnovější poznatky z oblasti historie vojenství, týkající se roku 1866, s aktuálními metodami historického bádání jako takového. Věříme, že právě prezentace všech možných přístupů k tematice války na příkladu tohoto konkrétního konfliktu, od politických dějin k historii sociální, od dějin kulturních až po dějiny genderu, může být zásadním příspěvkem jak k našemu chápání jedné části evropské historie, tak i ke sblížení historie vojenství s hlavním proudem současného historického bádání.
Program konference ke stažení ZDE
Legendární folková kapela Kantoři znovu vydává album „Tam u Královýho Hradce“
Skupina je již tradičně výraznou součástí vzpomínkových akcí. U příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 se kapela rozhodla vyhovět stále trvající poptávce a při této příležitosti vydat mimořádnou reedici svého alba "Tam u Královýho Hradce" z roku 1985.
 
Výstava "1866 - vzpomínkové akce objektivem Ondřeje Littery"
V Galerie Suterén Infocentra Hradec Králové na Eliščině nábřeží se od 1. do 27. června koná výstava hlavního fotografa výročních vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové 1866 Ondřeje Littery. Na šestnácti multimediálních panelech se ohlédneme především za 149. výročím bitvy na Chlumu 1866. Fotografie zachycují nejen rekonstrukci bitvy, ale také okamžiky ze zákulisí a příprav vzpomínkových akcí.
Königgrätz 150 - Official Trailer
Oficiální trailer seriálu vzpomínkových akcí 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866
Další akce seriálu 150. výročí naleznete na www.koniggratz150.eu

Prezentace projektu

Prezentace v Bayreuthu
28. 5. 2016 představilo sdružení Česká inspirace všechna svá členská města na krajinné výstavě v Bayreuthu. Součástí byla také prezentace seriálu 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866.  

Zajímavosti

Na XXV. C.k. manévrech v Hněvčevsi se sešly dva týmy ČT. Jeden štáb natáčel reportáž pro zpravodajství a druhý připravoval dokument "Muži z Aleje mrtvých", který režíruje Jakub Tabery. Průvodcem hodinového pořadu bude herec Jiří Dvořák.


Königgrätz 1866 - 2016
projekt vzpomínkových akcí k 150. výročí bitvy, která změnila Evropu
Garda města Hradce Králové o.s.
tel. 608 216 662, www.koniggratz150.eu , info@koniggratz150.eu
 

Odhlásit z odběru novinek   

Email Marketing Powered by MailChimp