Copy

Königgrätz 1866 - 2016 

Newsletter VI. - květen 2016

Aktuální informace z průběhu příprav seriálu akcí k 150. výročí bitvy, která změnila Evropu

Vzpomínkové akce vstupují do období posledních příprav před vyvrcholením celého seriálu, které proběhne v Hradci Králové, Střezeticích a na Chlumu od 29. června do 3. července 2016. V minulých dnech byly uzavřeny přihlášky vojenských historických spolků a můžeme proto s potěšením konstatovat, že bitevních scén a ceremonií se zúčastní na 850 uniformovaných vojáků ze sedmi zemí.   

Akce seriálu

Na portálu eSbírky vystavuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové exponáty z války 1866. eSbírky jsou český internetový portál, který je určen k online prohlížení digitalizovaných muzejních sbírek. Je přístupný bez finančního a lokálního omezení.
Kanonýr Jabůrek opět na scéně
Dne 12. 5. od 19.00 se v královéhradeckém Divadlu Drak uskuteční obnovená premiéra inscenace „U kanónu stál aneb Bitva u Hradce Králové“ v režii Tomáše Dvořáka. Hra se vrací na repertoár u příležitosti 150. výročí bitvy u Hradce Králové. Další termíny představení naleznou zájemci na webových stránkách Divadla Drak.
Výstava obrazů Petra Samka: PROČ/WARUM
Ve čtvrtek 28. 4. proběhla v Muzeu války 1866 na Chlumu vernisáž výstavy patnáctidílného obrazového souboru malíře a náchodského rodáka Petra Samka k 150. výročí bitvy u Hradce Králové. 
Vystavené obrazy jsou autorovým zamyšlením nad nesmyslností jakéhokoli válčení.

Výstava bude otevřena od 29. dubna do 19. června 2016 v Muzeu války 1866 na Chlumu.
PREMIÉRA 2016, XXVII. ročník fotografické soutěže - tentokrát i s tématem 150. výročí bitvy u Hradce Králové a války 1866
Podrobnosti, podmínky a přihlášky naleznete na www stránkách Impuls Hradec Králové.
V sobotu 21. května se v obci Hněvčeves na Královéhradecku uskuteční jubilejní 25. C.k. manévry. Hněvčeves je pro bitvu u Hradce Králové významná tím, že zde 2. července 1866 pruská hlídka zastřelila Františka Kozáka z rakouského praporu polních myslivců, který tak byl prvním padlým v této bitvě.
Akci pořádá Historický C. k. řadový pěší pluk č. 18, z.s. a program naleznete zde.    
Další akce seriálu 150. výročí naleznete na www.koniggratz150.eu

Prezentace projektu

Startují Příběhy bitvy u Hradce Králové 1866
Jde o 12 příběhů vytvořených na základě dobových vzpomínek, zápisů z obecních kronik a farností, které se vztahují k historickým událostem roku 1866. Příběhy jsou zpracovány ve dvou verzích – krátké a dlouhé. Krátké (graficky zpracované) se během vzpomínkových akcí objeví v podobě plakátů (CLV), letáků a inzerátů a dlouhé na internetové stránce projektu. Autorem příběhů je publicista Vladimír Bílek, odborný dohled měl historik Muzea východních Čech v Hradci Králové Josef Šrámek.
Dvěma záběry se vracíme k vyhlášení výročních cen města Hradce Králové, které se neslo v duchu letošního 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866.
Fenomén turistických vizitek připomene bitvu u Hradce Králové z roku 1866
Turistické vizitky, které si malí i velcí turisté lepí do tištěného deníku, jsou suvenýrovým hitem posledních turistických sezón.
Popularitu turistických známek využili i organizátoři 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 a připravili na jubilejní rok speciální vizitku s hlavním vizuálem výročí v omezené sérii 600 ks.
Vizitka s tématem 150. výročí bitvy u Hradce Králové 1866 bude k dostání na těchto místech: Muzeu války 1866 na Chlumu, v Infocentru na Eliščině nábřeží, Turistických informačních centrech na Velkém náměstí a v hale hlavního nádraží ČD a Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Zajímavosti

Na Chlumu již stojí kulisy pro hlavní bitevní scénu
Tým pracovníků pořadatele vzpomínkových akcí vybudoval postupně na bojišti Chlum 1866 čtyři hlavní a několik menších staveb. Největším objektem bude mlýn o velikosti 6 x 14 metrů s mlýnským kolem o průměru 4 metry. Dále to budou dvě obytné stavby 6 x 12 metrů a ovčín o rozměrech 6 x 6 metrů. Doplní ho např. výběhy, studna, mostek a panáci ze slámy. Kulisy spolu s pyrotechnickými efekty a vojenskými historickými jednotkami pomohou vytvořit představu o bojích, které na shodných místech probíhaly 3. července 1866.
 


Königgrätz 1866 - 2016
projekt vzpomínkových akcí k 150. výročí bitvy, která změnila Evropu
Garda města Hradce Králové o.s.
tel. 608 216 662, www.koniggratz150.eu , info@koniggratz150.eu
 

Odhlásit z odběru novinek   

Email Marketing Powered by MailChimp