Copy

 


ידיעון דצמבר 2015

הסרט Pray the Devil back to Hell, על מאבקן של נשות ליבריה למען השלום בארצן, ממשיך במסעו ברחבי הארץ. בחודשיים האחרונים צפו בסרט אלפי נשים וגברים בעשרות ישובים מבית ג'ן בצפון ועד אילת בדרום. לאחר ההקרנה מתקיים בד"כ דיון שבו מספרים המשתתפים על התרשמותם מהסרט ודנים בלקחים שאפשר ללמוד ממנו. רבים מצופים בהקרנות יצאו מעודדים לגבי סיכויי ההשפעה של החברה האזרחית בכלל ושל הנשים בפרט על מדיניות הממשלה. בשבועות האחרונים הוקרן הסרט בין היתר בשדרות, בבקה אל-גרבייה, ביבנה, בתל-אביב ובקיבוצי עמק חפר. בשבוע הבא תהיינה הקרנות בתל-אביב, בקיבוץ יפתח, בקיבוץ להב, ברמות מאיר במכללת תל-חי ובנס ציונה. פרטים מלאים מופיעים כאן ובלוח האירועים בפייסבוק של נשים עושות שלום.                              
לוח הקרנות

המאהל הנודד פתח את מסעו בשדרות 

כפי שדווח בחודש שעבר, האוהל הנודד חנך את מסעו בשדרות והתארח בעיר ליומיים בסוף נובמבר במקביל לכנס שדרות לחברה שהתכנס במכללת ספיר הסמוכה.  במסגרת ההכנות ביקר "צוות האוהל" בשדרות כמה פעמים וקשר (לא בקלות) קשרים עם נשים, עם בעלי תפקידים ועם ארגונים ועמותות הפועלים בעיר.
האוהל הוקם ברחבת העיריה, מקום שאין בו תנועה ערה של עוברים ושבים ואכן היום הראשון היה דל במבקרים. אך ביום השני ביקרו באוהל נוסף על ראש העיריה וסגניתו, גם יו"ר המועצה האזורית אשכול ונציגות של קבוצות ועמותות בשדרות ובאופקים. בין היתר ישבו אתנו באוהל פעילות בנעמ"ת, במרכז חוסן לסיוע במצבי חירום, במעגל נשים לשוויון מגדרי וקבוצה של "נשים מבשלות סיפור" שאף האכילו אותנו בתבשילים טעימים מעשי ידיהן. צוות האוהל עוסק בימים אלה בלמידה והפקת לקחים מהאירוע הראשון. בעקבות האוהל התקיימה באחרונה הקרנה של הסרט על נשות ליבריה בסינימטק שדרות בהשתתפות מאות צופים. 

 

מפגש עם דיפלומטיות ממדינות אירופה

ביום שישי, 11.12, נפגשה משלחת של נשים עושות שלום – ורדית קפלן, פסקל חן, ויויאן סילבר והדסה נווה (נשים מצוות שיתופי פעולה ורכזות היגוי בעבר ובהווה) – עם השגרירות של פינלנד, אירלנד, סלובניה ואסטוניה. בפגישה שנערכה בביתה של שגרירת פינלנד השתתפו גם נספחות משגרירויות דנמרק ושוויץ. המשלחת הציגה את התנועה, מטרותיה, האסטרטגיה שלה, הפעולות שנעשו עד כה והחשיבות של השתתפות נשים בתהליכים של יישוב סכסוכים, על פי החלטת האו"ם 1325.                                                [קראי עוד...]
 

בשביל השלום: הגרסה של אזור ערה-חוף כרמל לפרויקט האוהל הנודד

"אנחנו מתמקמות בצהרי יום שישי במקום מרכזי באחד מיישובי האזור ומציעות לעוברים ושבים כוס קפה ושיח, בכוונה להגיע אל אנשים במקומות מגוריהם על מנת להכיר, להקשיב ולהעביר את המסר שלנו. באופן זה ניתן להיפגש גם עם אוכלוסייה שאינה ניידת ואולי גם לא תמיד חשופה לאמצעי התקשורת שמשמשים אותנו."
"ביום שישי, 4/12, התמקמנו, שש נשים, במקום מרכזי בפרדס חנה, שבדיעבד התברר שאינו הומה אדם בשעות אלו. הצבנו את שלטי התנועה והעמדנו קפה ותה צמחים על האש. אחדות מאתנו  יצרו קשר עם העוברים ושבים באמצעות ספל קפה. אנשים התקרבו, הקשיבו והשמיעו את עמדותיהם. רובם שתפו אותנו במצוקה ובחרדה שלהם מהמצב במדינה ומיעוטם שללו כל משא ומתן. כולם איחלו לנו בהצלחה ויישר כוח. היה זה מפגש לא מתלהם, צנוע ורגוע. מי שלא התאים לו, פשוט התעלם מאתנו. היה שיח אינטימי של 1:1 שיש בו הקשבה אמתית ושאינו נדרש לקלישאות וסיסמאות. בשבוע הבא אנו מתכוונות להגיע לחריש. אם יהיה לנו מזל נפגוש שם פועלים, עולים חדשים, דתיים ואנשים מכל הארץ שבאים לראות את המקום."                                                            דווח על ידי יעל רוט-ברקאי

 

נשות ליבריה יורדות לאילת 

ב-29.11.15 התקיימה בריף הדולפינים באילת הקרנת הסרט מעורר ההשראה על נשות ליבריה. להקרנה הגיעו 175 נשים וגברים מאילת ומקיבוצי הערבה. אורחים מיוחדים היו סטודנטים ממכון ערבה, ביניהם פלסטינים מיריחו, מחברון ומירדן. המקום היה צר מלהכיל את הקהל הרב וכעשרים איש נאלצו לעזוב! בסיום הסרט התקיים דיון בהנחיית אילנה דיאמנט, דינה בן-יקר ועפרה אבני. במהלך הערב נרשמו 100 נשים וגברים! בעקבות ההקרנה התפרסמו 3 כתבות בתקשורת המקומית ובישוב סמר נערך חוג בית לנשות הערבה. ב-28.12.15  מתוכנן מפגש לנרשמים מאילת. המפגש יתקיים בבניין הפדרציה המרוקאית מתוך התכווננות  להרחיב את ה"מגוון".                              [קראי עוד...]         
                   
נמסר על ידי אילנה דיאמנט
 

רכזות היגוי חדשות

כפי שדיווחנו בידיעון הקודם, צוות היגוי רחב שנקרא היום 'צוות המאה' החל לפעול ומשימתו הראשונה הייתה בחירת רכזות היגוי חדשות. ארבע פעילות בולטות נבחרו לתפקיד:
הדסה נווה         
רוני פלזן               
איחולי הצלחה לרכזות  החדשות ותודות מקרב הלב לרכזות היוצאות - ד"ר ריחאב עבד אלחלים, שלי פורמן אסא, הדר קלוגר וורדית קפלן שפעלו במרץ, בחוכמה וברגישות לביסוס התנועה, להרחבתה ולהגברת הנראות שלה בציבור.

 


ליבריה לא לבד! תפקידן של הנשים בתהליך השלום בצפון אירלנד 

ב-30 בנובמבר אירח מרכז מינרווה לזכויות אדם באוניברסיטה העברית את הרצאתה של פרופ. מוניקה מק-וויליאמס, פעילה פוליטית שהנהיגה קבוצות נשים והשתתפה בתהליך השלום בין הפרוטסטנטים לקתולים בצפון אירלנד. תהליך שהסתיים בחתימה על 'הסכם יום השישי הטוב' ב-1998. לנשים היה תפקיד חשוב בתהליך ההתפייסות שסיים סכסוך ארוך ומדמם שנמשך מאות שנים. ההרצאה צולמה במסגרת הפקת סרט על פעולותיה של ל McWilliams מען זכויות אדם ולמען השלום. כשיושלם הסרט, אולי יצא גם הוא לסיבוב הקרנות ברחבי הארץ.


משמרת השלום בצומת כרמיאל חוגגת שנה

ב-18.12 ציינו הפעילות והפעילים מהאזור שנה לעמידתן בצומת כרמיאל. כל יום שישי בצהריים מתייצבות ומתייצבים הפעילות והפעילים מאזור הגליל המערבי בצומת כרמיאל ומזכירים לנהגים החולפים על פניהם שרק הסכם מדיני יצמצם את השנאה והאלימות ויאפשר חיים נורמליים לכל תושבי הארץ. כל שבוע, בחום הקיץ וברוחות החורף, הן באות ועומדות בצומת, נושאות שלטים. כשהמכוניות עוצרות באדום הן מחלקות עלוני מידע וסרטים תכולים ומחליפות מילים ואפילו משפטים עם הנהגים/ות והנוסעות/ים במכוניות. "בשבוע שעבר, כמו תמיד, היה מעודד לראות את החיוכים, לשמוע את התמיכה והתקווה שאנחנו מפיחות באנשים. היו גם כמה שלא פתחו חלון, אך הם היו במיעוט. אחר כך הלכנו לקפה נמש, הרמנו כוסית ושוחחנו. הבטחנו לעצמנו שאם לא ייחתם הסכם שלום במהלך השנה הקרובה...נמשיך לעמוד בצומת בכל שבוע ונרים שוב כוסית יחד בעוד שנה, לציון שנתיים למשמרת של נשים עושות שלום בצומת כרמיאל".
                          נמסר על ידי חנה בן-יוסף


הקרנת הסרט ביבנה

בערב גשום במיוחד (17.12.) התאספו במועדון ביבנה למעלה מ-150 נשים וגברים לצפייה בסרט הנפלא על מאבקן הנחוש של נשות ליבריה לשים קץ למלחמה האכזרית שהשתוללה בארצן. קבלת הפנים של הפעילות המקומיות הייתה חמה (ומתוקה) ושמחנו לפגוש בקהל הרבה פנים חדשות. בדיון שנערך בעקבות ההקרנה בהנחייתה של חמוטל גורי, השתתפו רבות ורבים. 
חמוטל, שכבר צפתה בסרט כמה פעמים אמרה שבכל פעם היא מגלה בו דברים חדשים: ״התרגשתי מאוד מהקטע בו ליימה מספרת שהן שאבו השראה מאסתר המלכה. זה יצר בשבילי חיבור חזק עם מסורות של אומץ ומסירות של נשים לאורך הדורות וברחבי העולם״. בדיון הושמעו ניתוחים שונים של המצב אצלנו לעומת ליבריה, הערות והמלצות לדרכי הפעולה של התנועה, חששות מהעתיד וגם קריאה לפעילות.                                                      נמסר על ידי מאירה פריבמן


 


כמו נשות ליבריה ואירלנד, גם אנחנו נמשיך ונפעל בנחישות. 
לא נוותר עד שייכון פה שלום!


שנה אזרחית טובה לכל חברות התנועה ואוהדיה, 
שנה של פעילות נשית מואצת למען יישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני

 
The English and Arabic versions of this newsletter will soon be available on WWP website
Our mailing address is:
womenwagepeace@gmail.com
Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list