Copy
DCM Newsleter [2016-IV]
Zobraziť email v prehliadači

Ahojte, milí priatelia! Je tu opäť pokračovanie nášho života v diecéznom centre pre mládež. Veľa zážitkov, skúseností, priateľstiev obohacuje náš život. Pán dáva vznikať novým veciam. Pokračuje v tom, čo začal a ukazuje nám, ako ďalej žiť a rásť. S tým sa mi spája myšlienka sv. Matky Terezy, ktorá hovorí: “Každý z nás je perom v Božej ruke, ktorým píše svetu listy plné lásky”. Byť perom znamená neustály pohyb Ducha Svätého v našom živote. Nechať sa viesť a dovoliť Bohu, aby nás použil tam, kde chce a kedy chce. Máme sa úplne odovzdať do jeho rúk a učiť sa mu bezhranične dôverovať. Je to pozvanie, cez ktoré máme my sami objavovať Božiu lásku a jeho starostlivosť. Nech nám v tom všetkým pomáha Božia Matka, cez ktorú Boh napísal ten najkrajší list a ním je Ježiš. :D

o. Juraj

Prestavenie tímu

Juraj Maďar
Pochádzam z juhozápadného Slovenska, z obce Veľké Kozmálovce pri Leviciach. Teda pre upresnenie – som sedliak. V máji som zmaturoval na GsV v Leviciach z matematiky a informatiky. Som tak trocha technický typ. Ale neboj sa, nie som kocka. Baví ma tiež ornitológia (pre tých, ktorí nevedia – zoologická veda zaoberajúca sa štúdiom vtákov). Hrám aj na gitare a spievam. Mám 4 mladších súrodencov.  Do centra som prišiel prvýkrát minulý rok v októbri na 1. víkend ŠOF-ky. Už vtedy sa vo mne zrodila túžba ísť do centra robiť tímaka, možno po výške. Nadišiel však čas rozhodovania sa, ktorá VŠ bude pre mňa najlepšia – prihlášky som poslal na dve školy. No nevedel som sa rozhodnúť, na ktorú z nich ísť. Tak som si niekedy v apríli povedal, že sa budem celý máj denne modliť ruženec za nasledujúci školský rok a 7. mája som už vedel, že idem do tímu. A čo od toho očakávam? Nájdenie životného povolania.
Michaela Rolčeková
Ahoj, volám sa Miška. Pochádzam zo Žiliny. Do DCM Maják chodím už približne 5 rokov. Intenzívne som do centra začala chodiť kvôli animátorskej škole. Trvala dva roky, ktoré boli veľmi dôležité pre môj život. Tu som rástla vo viere, láske k blížnemu a aj poznaní seba samej. Po skončení animátorskej školy som odišla na 3 roky do Poľska. Počas tohto času som v centre bola asi trikrát a aj to len na chvíľu. Keď som sa definitívne vrátila na Slovensko, prišla mi ponuka od o. Juraja, či nechcem ísť do tímu. V prvom momente som si nebola až taká istá. Chcela som si dať prihlášku na vysokú školu a ísť študovať. Do centra ma volali už pred troma rokmi, ale vtedy som vedela, že to ešte nie je ten čas a okrem toho som bola práve krátko pred odchodom do Poľska. Lenže po pozvaní o. Juraja do tímu (hoci o niekoľko rokov neskôr) som začala nad tým veľmi vážne uvažovať. Stále mi v hlave a srdci rezonovalo ľudové príslovie: "Kde je tvoje srdce, tam je aj tvoj domov". Po určitom čase som sa definitívne rozhodla prekonať všetok strach a ísť do tímu prijímajúc to ako výzvu, a zároveň šancu slúžiť Bohu skrze druhého človeka.
Zuzana Škultétyová

Takže niečo o mne. Pochádzam z Nedožier-Brezian (Prievidza), študovala som na 8 - ročnom gymnáziu a potom tri roky na vyššom odbornom štúdiu v Bratislave (odbor grafický dizajn). Po ukončení štúdia v BA som mala v pláne ísť na VŠ, ale v tom istom čase ma oslovil aj o. Juraj, či by som nechcela ísť do tímu na Španej. Bolo to veľmi ťažké rozhodovanie, pretože predsa len, ak chcem ísť ešte študovať, rok mimo školy pocítim, avšak už pri prvom oslovení do tímu som mala veľmi veľkú túžbu sem ísť. Je to trochu únik zo sveta v Bratislave do niečoho úplne iného, prirodzeného, prírodného. Doteraz som s Diecéznym centrom Maják spolupracovala v misijnom time, a taktiež som sem chodila na animátorskú školu. Mnohému som sa v centre naučila, tak sa veľmi teším, a trochu aj bojím, čo je tu pre mňa pripravené tento rok :-). A čo sa týka toho, čo mám rada, je to umenie, knihy (naozaj akékoľvek :D), čas strávený s priateľmi, kochanie sa prírodou (i keď na turistiky som lenivá) a mám tiež veľmi rada humor a smiech. Už sa teším na tých z vás, ktorí máte túžbu prísť nás navštíviť do centra :-).

Ivka Richátiková

Keď vo mne minulý rok vzrástla túžba ísť do centra a stať sa tímačkou, netušila som ešte, že Pánbožko prichystá pre mňa ďalšie prekvapenie - ostať v tíme ešte ďalší rok. Bolo to náročné rozhodnutie, ale čím dlhšie som tu, tým sa viac utvrdzujem v tom, že toto rozhodnutie bolo to najlepšie, aké som mohla urobiť. Po minulom roku som si veľmi obľúbila organizovanie akcií, varenie v kuchyni a spoznávanie nových ľudí. Aj naďalej však vo mne ostalo, že veľmi rada trávim čas v prírode pozorovaním hviezd alebo prechádzkami kamkoľvek, kam ma nohy zavedú, tancom, hudbou, spevom alebo akokoľvek inak s mojimi bratmi Michalom a Martinom. Verím, že tento rok bude pre mňa opäť obohatením seba, plný dobrodružstiev s novými ľuďmi, tímakmi a najmä s Bohom. Teším sa na každého mladého človeka, ktorý príde do centra a na každú situáciu, ktorá ma posunie bližšie k Nemu :).

Jozef Kovalčík

Volám sa Jozef a pochádzam z Čierneho Balogu. Mám dve mladšie sestry Zuzku a Ivku, s ktorými veľmi dobre vychádzam :) Mám rád pohyb, hudbu, dobré jedlo a kávu. Pracoval som ako kuchár a pizzér v talianskej reštaurácii. Do centra za dobrovoľníka som sa dostal pred dvomi rokmi Božími cestičkami cez viacerých ľudí. Zatúžil som po komunitnom živote, no a páči sa mi tu, tak moja služba v centre pokračuje aj ďalší rok :-)

Čo sme zažili

Svetové dni mládeže

Jedným z najväčších akcií v roku milosrdenstva boli svetové dni mládeže, ktoré sa konali v dňoch od 19. do 31. júla  v Krakowe. Program Svetových dní mládeže zahŕňal dni stretnutia mládeže so Svätým Otcom, ako aj sprievodné udalosti duchovného a kultúrneho charakteru. Naši pútnici boli ubytovaní prvý týždeň v dekanáte Osiek a od 25. júla boli prijatí v meste Skawina spolu s ďalšími slovenskými pútnikmi. Súčasťou  slovenského kultúrneho a duchovného programu boli katechézy na tému milosrdenstva, cieľom ktorých bolo priviesť mladých k rozhodnutiu odpustiť. V rámci sprievodného programu mali mladí možnosť stretnúť sa so známymi spoločenstvami a hnutiami pracujúcimi po celom svete, zúčastniť sa koncertov a predstavení, prostredníctvom ktorých sa šíril entuziazmus a radosť. Program pokračoval stretnutím so Svätým Otcom, ktorý v sobotňajšej vigílii vyzýval mladých z celého sveta k vykročeniu z vlastného komfortu a prejaveniu postoja mieru vo svete symbolickým zapálením sviec. Svätý Otec zavŕšil svetové dni mládeže nedeľnou sv. omšou, na záver ktorej nás pozval na najbližšie svetové dni mládeže, ktoré sa budú konať v roku 2019 v Paname.

Poznaj svoje dary
v dňoch od 15. do 19. augusta 2016 sme spolu s mladými dobrovoľníkmi zveľaďovali centrum. S pomocou šikovných rúk našich „odhodlancov“ sa nám podarilo postaviť múrik, namaľovať strechu v domčeku, umyť okná, presadiť kvety, vytepovať matrace, zavárať a upratovať. Popri práci sme aktívne oddychovali tenisom a volejbalom. O tretej sme sa modlili korunku Božieho milosrdenstva za centrum i pokoj vo svete. Cez víkend sme sa s niekoľkými mladými vybrali na Donovaly, odkiaľ sme sa pešo vrátili do Španej Doliny. Okrem skvelej prechádzky chlapci nazbierali množstvo húb, ktorých vôňa sa šírila centrom. Odmena po náročnom týždni stála za to!
Tajomstvo

Víkendovka o partnerských vzťahoch je neoddeliteľnou súčasťou poslania diecézneho centra mládeže. Tento rok sa konala v dňoch od 26. do 28. augusta 2016 pod názvom „Každý deň odznova.“ Hlavný hosť, o. Marek Uličný, vo viacerých impulzoch postupne rozoberal päť jazykov lásky. Zdieľaním vlastnej skúsenosti  zo vzťahu v mladosti, pozýval mladých k vytrvaniu v čistote a odvahe darovať sa. Odhaľovanie „tajomstiev“ krás a bojov v manželstvách Pernišovcov a Petrovcov viedlo mladých k poznaniu, že v skutočnej láske začíname každý deň odznova.

Čo nás čaká

Palacinkovica
Pozývame Vás na tradičnú palacinkovicu v štvrtok 24.11.2016, na ktorej budeme piecť lahodné palacinky a už teraz sa nám zbiehajú „slinky“.
Adventná duchovná obnova

Súčasťou prípravy na Vianoce bude adventná duchovná obnova, ktorá sa tento rok uskutoční 16.-18.12.21016. Viac informácií k duchovnej obnove, ako aj spôsob prihlasovania nájdete na našej webovej stránke.

Silvester

Toto každoročne organizované podujatie so sebou prináša možnosť zažiť spoločenstvo, zábavu, oddych, ale aj duchovne načerpať. Počas tejto akcie mladí spolu trávia posledné dni v roku špeciálnym silvestrovským programom. Ako sa vystrojiť na tohtoročnú silvestrovskú zábavu sa dozviete už čoskoro ,-)

Čím žijeme:
  • výjazdy misijného tímu,
  • škola osobnej formácie,
  • škola služby,
  • štvrtkové adorácie,
  • centrum prijatia.

DCM mojimi očami

"Tam, kde sa muchy otáčajú, sa dejú tie najväčšie zázraky"
 
Keď si vybavím DCM Maják a ľudia sa ma spýtajú, kde to je, tak mi napadne hneď veta: "Tam, kde sa muchy otáčajú, sa dejú tie najväčšie zázraky". Kto by povedal, že tak blízko a zároveň aj ďaleko od Banskej Bystrice. Kto do centra raz zavíta, zamiluje si toto miesto a mne sa to tiež stalo. Prežila som v centre krásny rok. Ešte predtým, ako som prvýkrát otvorila brány tímactva, som 4 roky chodievala pomáhať do kuchyne na všetky možné aj „nemožné“ akcie, ktoré toto miesto ponúka mladým. Akosi mi prirástlo k srdcu s jeho kuchyňou a týmto čarovným miestom, ktoré stále láka všetkých návštevníkov a nie len pre lákavé vône, ktoré z tohto miesta vychádzajú. A v čom spočívajú podľa mňa tie zázraky? Že tu vždy čakajú ľudia s otvorenými srdciami, aby prijali každého, kto príde. Venovali mu svoj čas, porozprávali sa, robili niečo pre DCM  a zároveň plnohodnotne strávili čas tak, ako sa nám to nedarí v našich rodinách. Jednoducho, robili niečo spoločne. Boh vie, že toto práve potrebujeme, že to nám v našich uponáhľaných životoch chýba, kde na nič a na nikoho nie je čas. V centre to človek vždy nájde, načerpá silu a hlavne, nájde si čas aj na „Neho.“ Dokážeme sa stíšiť a počúvať, čo nám chce povedať v tichu, v rozhovoroch s ľuďmi, v konaní dobrých skutkoch, či vyčarení úsmevu na tvári toho druhého. Naplnení duchovne potom odchádzame do „reality“ našich životov a keď si znovu nájdeme čas, vrátime sa, lebo nás to do Španej Doliny ťahá. Boh si nás do centra pozýva, keď nás v centre potrebuje, a cíti, že to potrebujeme aj my. Je jedno, či prídete ako tímak, animátor, pomôcť do kuchyne, na letnú brigádu, či len tak nakuknete zo zvedavosti. Nezabudnite,  vždy to má nejaký zmysel. Veď náhody neexistujú.
Katka Plachá (bývalá tímačka)
Share
Tweet
Forward
+1
Read Later
Pin
Copyright © 2016 Diecézne centrum mládeže Maják, All rights reserved.
Email Marketing Powered by Mailchimp