Copy
ČERVENEC 2016
Novinky a pozvánky
Dr Mark Galeotti se připojí do našeho výzkumného týmu

Je nám velikou ctí, že do výzkumného týmu Ústavu mezináordních vztahů od září přivítáme Marka Galeottiho, mezinárodně uznávaného odborníka na mezinárodní organizovaný zločin, bezpečnostní otázky a moderní Rusko! 

Výstupy experta můžete již nyní sledovat na stránkách ÚMVWorld's Policeman or Rent-a-cop?, Turkey's military hand Erdogan ultimate power,  Olympic Doping Scandal
Časopis Mezinárodní vztahy vypisuje výzvu

Zajímáte se o oblast „Hranice, suverenita a moc v postsovětském prostoru“? Pokud ano, tak hledáme právě vás! Výzva se vztahuje k podání návrhu článku pro toto monotematické číslo, které bude připravované na 1. pololetí 2017. Váš abstrakt v českém či slovenském jazyce (max. 300 slov) můžete zasílat do 31. 8. 2016.
ÚMV podporuje veřejnou debatu o Polsku!

Jedním z  prioritních cílů ÚMV je pomáhat zvyšovat povědomí o zahraniční politice. Proto bylo v listopadu vyhlášeno výběrové řízení na podporu veřejné debaty o aktuálních tématech týkajících se Polské republiky,  díky kterému v průběhu celého půl roku vyšla řada zajímavých a aktuálních mediálních výstupů.
 
Save the date – VIII. Mezinárodní sympozium "Česká zahraniční politika"


V pořadí již 8. Mezinárodní sympozium proběhne ve dnech 21. a 22. září 2016. Tématem letošního ročníku bude „Strategy in Foregn Policy“. Mezi panelisty budou odborníci světového formátu jako je např. Nathalie Tocci nebo Charles Gatti. Informace budou na stránkách průběžně přibývat. 
Mediální vystoupení
Protiuprchlické nálady v Německu?

V posledních dnech z médií zaznívají zprávy o násilných trestných činech spáchaných v Německu migranty. Zatímco ale v Německu vzrostl počet migrantů mezi lety 2014-15 o více než 400%, kriminalita jimi způsobená vzrostla jenom o 79%. Radikální změnu kurzu německé azylové politiky nelze nyní čekat, nicméně od počátku roku dochází ke korekcím této politiky. Například byl rozšířen seznam takzvaných bezpečných třetích zemí. I o tom mluvil ředitel ÚMV Petr Kratochvíl s televizí Nova (cca od 6:30 min).
Téma Mezinárodní politiky: Puč, krize a čistky v Turecku
 
Přinášíme speciální číslo časopisu Mezinárodní politika, kde se dočtete o neúspěšném armádním puči, celospolečenských čistkách a příčinách a důsledcích aktuálního politického a společenského vývoje v Turecku. Mezi autory jednotlivých článků patří vědecký výzkumník Jan Daniel, externistka Lucie Tungul Tunkrová, turkolog Tomáš Laně, ale i stážistka ÚMV z Turecka Berfin Nur Osso.
Velkou Británii povede žena
 
Jakým partnerem bude pro Evropu nová britská premiérka Theresa Mayová? Jaké jsou důvody toho, že její první cesta vedla do Německa a může jí to pomoci během diskuze ohledně dohody mezi EU a Velkou Británií o jejím vystoupení z EU?  Na tyto a další otázky poskytl odpověď pro Českou televizi a ČRo Plus (21:28min) Jan Kovář, který se věnuje otázkám Evropské unie. K debatě o jednáních Mayové a Merkelové přispěl i odborník Vladimír Handl svým výstupem ve Studiu 6. 
Začíná debata o Czexitu. Jste připraveni?

„Věřte mi – nechcete se cítit tak jako já onoho rána 24. června“ uvedl výzkumník Benjamin Tallis, původem z Velké Británie, svůj článek pro časopis Respekt. Výraznou část svého života strávil právě v EU, kterou zkoumal i pro ni pracoval. Kdo ví, jaký by byl život našeho výzkumníka, kdyby 24. červen proběhl dříve...

Pokud vás zajímá i téma Brexit doporučujeme následující vystoupení ředitele ÚMV Petra Kratochvíla.
Čína prohrála soud, ale ne Jihočínske moře

Po více než třech letech se rozhodlo mezi Filipínami a Čínou. Soud dal za pravdu Filipínám. Jedná se o konečné rozhodnutí? Sníží se napětí? Vyjádření k události a rozsudku soudu pro Denník N napsal náš externí spolupracovník Richard Turcsányi, jehož specializací v mezinárodních vztazích je východní Asie.  
Opatření proti terorismu
 
Vědecký výzkumník ÚMV Jan Eichler byl hostem řady médií v souvislosti s nedávnými teroristickými útoky ve Francii a Německu. Souhrn výstupů naleznete zde.
Předsednictví za solidaritu
 
Slovensko od července převzalo předsednictví v Radě Evropské unie. Uprostřed víru turbulencí na Slovensku, ale i v jiných krajinách se budou snažit odpovědět, zda má smysl příliš velká solidarita v kapitalizmu. K otázce předsednictví se pro server Pravda.sk vyjádřil Tomáš Profant, slovenský výzkumník ÚMV.
K Chilcotově zprávě
 
Chilcotova zprava jako memento, které by nemělo zapadnout 
Pro deník Právo k  Chilcotově zprávě o zapojení Británie do války v roce 2003 píše i Jan Eichler. V článku se například dozvíte, zda byly před zahájením války vyčerpány všechny nevojenské prostředky? Nebo zda vůbec je taková válka  ospraveditelná...

Chilcotova zpráva: Měl by být Tony Blair hnán před soud?
Měl by být Tony Blair hnán před soud? Měl by být potrestán? O zapojení Británie do války v Iráku je mnoho otazníku, na které se snaží najít odpovědi mnoha odborníků i analytiků. Z ÚMV byl pozván Jan Kovář do Českého rozhlasu Plus, aby se vyjádřil k danému tématu.
 
Publikace
Mezi náboženstvím a politikou
 
Jakou roli sehrává náboženství při integraci přistěhovalců? Nebo jsou obě instituce ve vzájemné legitimizaci? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v kapitole od  Petra Kratochvílaředitele ÚMV, kterou sepsal spolu s Tomášem Doležalem "Politické vztahy EU a katolické církve" a v kapitole Pavla Baršy "Je Islám slučitelný s demokracií?" v nové knize "Mezi náboženstvím a politikou". 
Proměny konceptu humanitární intervence

Intervenovat vojensky
v případě výjimečného humanitárního utrpení? Pokud ano, za jakých podmínek? A jak se měnil přístup klíčových vládních a nevládních aktérů? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v nové knize Šárky Kolmašové - Proměny konceptu humanitární intervence: od Rwandy po Libyi.
Nové reflexe Centra mezinárodního práva k aktuální situaci v Turecku

Chystá se Turecko suspendovat evropskou konvenci o lidských právech? Může být stav nouze a suspendace ECHR obhajobou pro opatření, které použilo Turecko v posledních dnech (odstranění veřejných činitelů a učitelů, čistka soudů, zákaz studijních cest, atd.)? Může, tedy vláda použít jakýchkoliv nástrojů k odstranění části společnosti, v nichž spatřuje hrozbu? Tým Centra mezinárodního práva ÚMV pro vás připravil reflexe k aktuálním dění v Turecku. 
Nové číslo Mezinárodních vztahů
 
Máme pro vás další číslo (2/2016) odborného časopisu Mezinárodní vztahy. Tentokrát je časopis zaměřen na další zajímavá témata - severní Mali v letech 2012-2013, Japonsko a kořeny multikulturalismu, otázky spravedlnosti a lidských práv, či aktivita členů WTO. Přejeme příjemné čtení.
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by MailChimp