Copy
NEWSLETTER ÚMV
ÚNOR 2017
Novinky
Mark Galeotti novým koordinátorem Centra evropské bezpečnosti!

Koordinací Centra evropské bezpečnosti byl pověřen
dr. Mark Galeotti. Gratulujeme! 

                                                                                                               

                                                                                               

 
Publikace

Česká zahraniční politika v roce 2015: Analýza ÚMV

Publikace Česká zahraniční politika, vydávaná tradičně ÚMV, je nyní k dostání na knižním trhu. Zkoumá tvorbu a kontext bilaterálních vztahů s vybranými státy a regiony, uspořádání a směr české zahraniční politiky, středoevropský a bezpečnostní rozměr české zahraniční politiky a multilaterální vztahy.

Nové vydání České zahraniční politiky si můžete zakoupit na našem E-shopu.

Mediální vystoupení

Kam směřuje střední Evropa?

Prof. Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, se zúčastnil televizní debaty na téma "Kam směřuje střední Evropa?". Debatující hosté pojednali o stavu regionu od 1989 do současnosti, kdy se post-komunistické země přichýlily ku Evropě západní. Zhodnotili současný stav vybraných zemí po roce 1989, kdy se bývalé komunistické země střední Evropy s radostí vrátily do Evropy západní. Jaký je ale současný stav? Přijaly vůbec země střední Evropy liberální demokracii jako systém hodnot? A může vzestup nacionalismu ve střední Evropě vést k novým konfliktům?

Pokračování mírových rozhovorů v Astaně

Pokračování v jednáních, v souvislosti s uzavřením příměří na syrském území, bylo odloženo. Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů poskytl pro Českou televizi komentář k aktuálnímu vývoji, odpovídaje mimo jiné na otázky proč k odkladu došlo, a v jakém stavu se opozice nachází.

Pohled zemí aliance V4 na prezidenta USA

Jak vnímají představitelé čtyř států Visegrádské aliance do úřadu nastoupivšího Donalda Trumpa?  Těmito perspektivami se zabýval v článku pro EurActiv výzkumný pracovník ÚMV Jan Kovář.

Tento měsíc uplynulo 25 let od uzavření Maastrichtské smlouvy

K půlkulatému výročí ratifikace Maastrichtské smlouvy se pro Českou televizi vyjádřil výzkumný pracovník Jan Kovář. V rozhovoru reflektoval současný stav EU, resp. zodpovídá otázky spojené s dosažením cílů stanovených před čtvrtstoletím.

Tvrdá síla, měkká síla… a pohled profesora Nye

Typologické definování moci států profesorem na Harvardu, Josephem Nyem, jako síly dvou hlavních druhů, interpretoval ve svém článku pro deník Právo Jan Eichler. Autor ilustruje dva druhy moci na příkladech světových mocností. Na webových stránkách ÚMV naleznete přepis zmíněného článku.

Výzkumníci ÚMV pojednali o summitu Evropské rady na Maltě

V souvislosti s konaným neformálním summitem Evropské rady na Maltě, jehož se zúčastnily vrcholné politické elity v čele s Donaldem Trumpem a kancléřkou Merkelovou, komentovali jeho průběh výzkumní pracovníci ÚMV, Jan Kovář a Vít Beneš. Rozhovor byl poskytnut pro Českou televizi a Český rozhlas. Na maltském summitu byly představiteli EU probírány otázky bezpečnosti, v souvislosti s redukováním migrace ze severoafrických států, zejména Libye.

Vztahy USA a Číny

Analýzu americko-čínských vztahů, po nástupu prezidenta Trumpa do funkce, provedl v rozhovoru ve Studiu ČT24 externí spolupracovník ÚMV, Richard Turcsányi. V interview se dozvíte zda, případně jak se změnilo stanovisko v dané problematice americko-čínských vztahů, ze strany nynějšího prezidenta USA oproti jeho předvolebním výrokům.

Vyšetřování genocidy ve Rwandě z roku 1994

Rwandská prokuratura započala vyšetřování, jehož výsledkem by mělo být zhodnocení podílu, jakým Francie participovala na případu genocidy v této středoafrické zemi. K tématu poskytl rozhovor Ondřej Horký-Hlucháň, zástupce ředitele pro výzkum ÚMV, pro Rádio Slovensko.

Brexit: Aktivace článku 50

V průběhu očekávání rozhodnutí Sněmovny lordů v záležitosti aktivování článku 50 Lisabonské smlouvy, Jan Kovář z ÚMV pro ČT komentoval možný následující vývoj. Mimo jiné se v interview zmiňuje i o zájmech Skotska, resp. jeho budoucnosti.

Časopis Mezinárodní politika

Recenze: Pohled Slováků na minulost je pro Čechy hořký

Kniha Slovakia: A European Story je určená zejména západnímu čtenáři, kterému umožňuje seznámit se s moderními dějinami Slovenska, jeho cestou k samostatnosti a vstupem do EU. Je psaná anglicky a do určité míry obecně proto, aby ji dokázal číst i ten, kdo ji otevře bez valných předchozích znalostí o historii a osudech Československa a slovenského národa.

Vnímání terorismu: jaký vliv má narativ a jeho šíření

Relevantní analýza narativu a jeho šíření s ohledem na vnímání terorismu je stále tématem, jímž je třeba se zabývat. Veronika Fajmanová svým textem pro náš online časopis Mezinárodní politika v tomto ohledu přispívá v diskurzu o vlivu médií a jeho konstruování veřejného mínění.

Sbor volitelů - přežitek, nebo důležitá pojistka?

Sbor volitelů, který v ústavním systému Spojených států de jure volí amerického prezidenta, může být pro laiky jakýmsi politickým apendixem. Jan Mazač, student politologie a mezinárodních vztahů, svým textem usiluje o připomenutí incentiv, jež vedly ke zřízení tohoto kolegia.
 
Pozvánky

Státní terorismus a snaha Islámského státu o etatizaci v Iráku a Sýrii

Pořádaný kulatý stůl se zabývá otázkou státního terorismus ve spojení s Islámským státem a jeho snahou o etatizaci na dobytém území Iráku a Sýrie. Cílem kulatého stolu je pokusit se najít odpověď na několik následujících otázek, např. jak lze definovat státní terorismus, zda je činnost IS na území Iráku a Sýrie spojená s etatizací příkladem státního terorismu nebo jaké formy konsolidace a vládnutí používá IS na ovládaném území Iráku a Sýrie?

Více informací a registrační formulář naleznete zde.
Proběhlé události
Jan Eichler prezentoval svou novou knihu „War, Peace and International Security“
 

Na konci ledna byl v Ústavu mezinárodních vztahů uskutečněn křest knihy Jana Eichlera, „War, Peace and International Security“. V průběhu veřejně přístupné prezentace knihy, která byla konceptuálně zaměřena na shrnutí zpracování knihy, a dále na jednotlivé kapitoly.

Energetické vztahy EU-Irán: příležitosti, překážky a perspektivy

Ústav mezinárodních vztahů uspořádal diskusi v podobě kulatého stolu, zaměřenou na téma vzájemných vztahů Evropské unie (EU) a Islámské republiky Írán (IRI). Tyto vztahy prošly od 90. let minulého století do současnosti řadou vývojových fází, charakterizovaných střídáním kooperace s konfliktností.

Více informací a report z akce naleznete zde.

 
Knihovna
Výběr publikací z knihovny – navštivte nás!
 
MCCANTS, William Faizi. The ISIS apocalypse: The history, strategy, and doomsday vision of the Islamic State. New York: St. Martin's Press, 2015.
 
Theorizing the European neighbourhood policy. First published. London: Routledge, 2017.

IONESCO, Dina. The Atlas of environmental migration. First published. London: Routledge, 2016.
 
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp