Copy
NEWSLETTER ÚMV
ZÁŘÍ 2016
Mediální vystoupení
Parlamentní volby v Rusku

Petr Kratochvíl pro Český rozhlas komentoval ruské parlamentní volby. Koho vlastně mohli volit Putinovi kritici? A je důvod k obavám kvůli nově získané ústavní většině stranou Jednotné Rusko? Poslechněte si rozhovor s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů.
Triumf a tragédie Šimona Perese

Marek Čejka v Deníku Referendum připomíná Šimona Perese, nedávno zesnulého bývalého izraelského prezidenta a význačného politika.
Slovensko aktuálně :

Bratislavský summit

V Bratislavě jednali na neformální schůzce ministři zahraničí Evropské unie. Co bylo klíčovým bodem jejich setkání? Dá se říci, nakolik mezi jednotlivými členy EU panuje v zásadních otázkách shoda? A jaký závěr setkání přineslo? Na tyto a další otázky odpovídal Českému rozhlasu Petr Kratochvíl.

Společné jednání české a slovenské vlády v Bratislavě

Česká a slovenská vláda zasedly společně v Bratislavě. Jejich jednání komentoval Jan Kovář. Jsou opravdu Česká a Slovenská republika v současnosti tak jednotné v přístupu k evropské politice? V čem se ČR a SR liší? Je V4 racionální volbou pro prosazování zájmů ČR v Evropské unii? A přineslo jednání premiérů nějaké konkrétní politické výstupy, pokud jde o budoucí směřování evropské politiky? Na tyto i další otázky odpovídal náš výzkumník České televizi.

Fico mluvil s Putinem o sankcích
 
K otázkám - Nakolik má Slovensko v pozici předsedající země Rady EU možnost ovlivnit kurz unijní zahraniční politiky? Mění se v Unii přístup k Rusku? A umí Rusko využívat vstřícných postojů některých politiků? - se vyjádřil pro ČT Petr Kratochvíl.


Rasizmus náš globálny i každodenný

Tomáš Profant oceňuje tématizaci lokálního každodenního rasismu na Slovensku, kritizuje však slovenský Denník N za to, že opomíjí rasismus globální.
Německo aktuálně:

Berlín obrací. Zakažme burky na veřejnosti, hlásá ministr vnitra

Vladimír Handl se vyjádřil v ČT24 k návrhům ministrů vnitra za CDU a CSU (na úrovni federace a některých německých zemí) k částečnému zákazu nošení burek v německé společnosti. 

Návštěva Merkelové v Praze a první volební test německé politiky
Jakub Eberle se vyjádřil pro iDNES.cz k zemským volbám v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Nejde podle něj o jednoznačný debakl Angely Merkelové. Kromě protestních populistů z AfD totiž prohrály všechny ostatní strany.

Vladimír Handl a Jakub Eberle komentovali návštěvu kancléřky Merkelové v Praze. V této souvislosti se mimo jiné zmínili i o migrační krizi, vztazích Česka a Německa či vnitropolitickém postavení kancléřky Merkelové před volbami v roce 2017.

Přestože svou kancléřskou pozici bude Angela Merkelová obhajovat až příští rok, předvolební kampaně začínají již nyní. Jakub Eberle pro Silvii Houskovou z Hospodářských novin okomentoval postavení více-kancléře Gabriela a jeho kritiku Merkelové.
Místo Asada islamisté

Postup povstalců u Aleppa není pro obyvatele dříve bohaté metropole důvodem k radosti. Boje se zintenzivnily a místo režimní diktatury převzali vládu v části města radikální islamisté. „Obě poloviny Aleppa jsou navíc odříznuté od zásobování,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů.
Publikace
Další číslo Mezinárodních vztahů je zde!

Nové číslo (3/2016) odborného časopisu "Mezinárodní vztahy" je tady! Tentokrát se autoři zaměřili na členské státy Evropské unie v Mezinárodním měnovém fondu, vliv regionálních vlád na pozice států v Radě EU, Československou zahraniční politiku vůči Izraeli v první polovině padesátých let 20. století, otázku lidských práv v české politice, ekonomickou diplomacií, sociální politikou v časech krize, knihou Anarchie, stát a utopie nebo reflexi na téma metodologie v oblastech politické vědy.
Nové Policy Papers ÚMV 

V4 25 let poté: Kde jsme byli, kde jsme a kde můžeme být?
Michal Kořan a Jana Jůzová se zabývají v novém Policy Paper-u otázkami Visegrádské skupiny. Visegrádská skupina má nenahraditelné místo v české zahraniční politice, bez ohledu na kontroverze, které její působení provázejí v posledních měsících. Ve Visegrádu probíhá nepřiznaný zápas o jeho význam a smysl do budoucna.  

Funguje formát Čína + 16 postkomunistických států?
Rudolf Fürst přichází s novým Policy Paper. Původní z února 2015 Čína znovu objevuje bývalou východní Evropu: Důvod k radosti či obavám? se zabýval vznikem formátu 1+16 a místem České republiky v něm. S odstupem dvou a půl roku přichází nový, který tento regionální formát hodnotí. Záběr výzkumu se tentokrát zmenšil výhradně na evropské členské země formátu šestnáctky, bez vnějších blízkých aktérů Běloruska, Moldavska a Ukrajiny. 
Novinky
ÚMV podporovatelem fair trade

Ústav mezinárodních vztahů se stal podporovatelem fair trade. Cílem fair trade je podpora způsobu obchodu, který poskytuje pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek a podpora prodeje fairtradových produktů
Úspěchy Centra mezinárodního práva

Veronika Bílková zvolena do Výboru ESIL

Ve volbách do Výboru Evropské společnosti pro mezinárodní právo (ESIL) poprvé od jejího založení uspěl český kandidát – a to koordinátorka Centra mezinárodního práva ÚMV, Veronika Bílková.

Konference ILA v Johannesburgu
Ve dnech 7.–11. srpna 2016 se v Johannesburgu, největším městě Jihoafrické republiky uskutečnila 77. bianuální konference Asociace mezinárodního práva (International Law Association, ILA). Českou pobočku zde reprezentovala Doc. Veronika Bílková z Ústavu mezinárodních vztahů.
Call for papers – staňte se autorem časopisu Mezinárodní politika

On-line časopis Mezinárodní politika vyhlašuje témata, kterými se chce v následujících měsících na svých stránkách zabývat. Vyzýváme proto autory, kteří se dané problematice věnují ve své profesní, akademické či zájmové oblasti, aby nám nabídli své texty. Bližší podmínky a specifikace pro autory najdete zde.
Přístup nebo výtky k "Problematickým režimům"?

Ústav mezinárodních vztahů, v. v. i. (ÚMV) Vás srdečně zve na seminář s Dr. Shirin Akiner. Na semináři bude diskutována otázka problematických režimů a jaký postoj zaujímat směrem k zemím, které nejsou na jedné straně vnímány západním světem za "dobré režimy", ale na druhou stranu představují významné hráče mezinárodního systému.  

Akce se bude konat v anglickém jazyce 20. 10. 2016 od 16:00.
Registraci proveďte prosím nejpozději do 19. 10. 2016.
Proběhlé akce
VIII. Mezinárodní sympozium "Česká zahraniční politika"

Ve dnech 21. a 22. 9. 2016 se uskutečnilo 8. Mezinárodní sympozium „Strategy in Foreign Policy“. V průběhu konference vystoupili kromě Nathalie Tocci a Charlese Gatiho i další odborníci světového formátu jakými jsou Matthew Rhodes nebo Jiří Šedivý.

Fotky a záznamy z události budou k dispozici na internetových stránkách ÚMV  a na kanálu Youtube.
Bosna a Hercegovina po předložení žádosti o členství v EU: Hlavní výzvy před námi

Otevřená diskuse na téma "Bosna a Hercegovina po předložení žádosti o členství v EU: hlavní výzvy před námi " se konala 27. 9. 2016. v Ústavu mezinárodních vztahů ve spolupráci s útvarem generálního ředitelství Evropské komise Politika sousedství a jednání o rozšíření (DG NEAR) . 
Konstruktivismus v zahraniční politice USA: Kam směřujeme?

Ústav mezinárodních vztahů ve spolupráci ve spolupráci se Střediskem mezinárodních studií Jana Masaryka (FMV VŠE) zorganizovali přednášku JUDr. Vendulky Kubálkové, Ph.D., profesorky Mezinárodních studií na Univerzitě Miami, Florida, USA. Záznam je k dispozici na webu ÚMV. 
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp