Copy
NEWSLETTER ÚMV
BŘEZEN 2017
Novinky
Vzpomínka na pana doktora Štěpanovského
 
Ve věku nedožitých 92 let zemřel po dlouhé nemoci v úterý 7. března 2017 pan JUDr. Jiří Štěpanovský, CSc., který v období 1990–1991 působil jako zástupce ředitele na Ústavu mezinárodních vztahů. Pan doktor Štěpanovský vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a na Filozofické fakultě UK získal titul kandidáta věd. Pracoval mimo jiné na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, přednášel na VŠE i na North-Western University v Chicagu, spoluzaložil Českou atlantickou komisi.
 
Vyslovujeme hlubokou soustrast celé jeho rodině.
Artforum.sk výhradním distributorem knih ÚMV na Slovensku

Knihy Ústavu mezinárodních vztahů budou do budoucna na Slovensko distribuovány výhradně prostřednictvím společnosti Artforum, což je síť kamenných knihkupectví, e-shop, i vydavatelství, literární portál www.medziknihami.sk a noviny Čo čítať? S knihami ÚMV se můžete setkat při prezentacích v Bratislavě, či v některých z kamenných prodejen po celém Slovensku. Pro více informací sledujte web ÚMV.    

  

                                                           
Publikace

Mezinárodněprávní reflexe: Úmluva zakazující jaderné zbraně

Centrum mezinárodního práva vydalo novou mezinárodněprávní reflexi Miroslava Tůmy: Úmluva zakazující jaderné zbraně a Severoatlantická aliance. Tento dokument komentuje chystanou mezinárodní konferenci OSN a předkládá několik možných budoucích vývojů v oblasti jaderného odzbrojování. Článek navazuje na reflexi Podaří se získat potřebný mezinárodněprávní rámec pro dosažení světa bez jaderných zbraní? z listopadu 2016. 

 

Mediální vystoupení

Polsko vs. Donald Tusk

Kandidaturu Donalda Tuska na pozici předsedy Evropské rady komentoval Jan Kovář. Jak probíhá proces volby, jak mohou kandidaturu ovlivnit napjaté vztahy Tuska s polskou vládou a jak vůbec můžeme hodnotit dosavadní práci Tuska v Bruselu - to vše se dozvíte v příspěvku pro Českou televizi.

Doplnit jej můžete vystoupením Michala Kořana v Českém rozhlasu. Proč se Polsko staví proti Donaldu Tuskovi, jak vůbec vypadá bitva dvou Poláků o bruselské křeslo, a pomáhá to, že je předsedou Evropské rady Polák, postavení střední Evropy v EU? 

Sněmovna lordů schválila dodatek k vládnímu zákonu o Brexitu


Sněmovna lordů přijala pozměňovací návrh k zákonu o aktivaci článku 50, který oficiálně započíná proces vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Jan Kovář v České televizi komentoval především jeho obsah, tedy právní záruky občanů EU ve Velké Británii, a nakolik a zda vůbec tento dodatek může zpomalit proces Brexitu. 

K samotnému přijetí zákona o aktivaci článku 50 v parlamentu se pak Jan Kovář vyjadřoval na vlnách Českého rozhlasu. Jaké kroky v procesu vystupování z EU čekají Británii a EU nyní? Jak ovlivní Brexit další výzvy ke skotskému osamostatnění? Je možné, že by Skotsko s Anglií zůstaly pohromadě, ale obě si vyjednávaly své budoucí vztahy s EU separátně? 

Odvolání francouzského velvyslance

K okolnostem odvolání francouzského velvyslance pro Českou republiku Charlese Malinase komentoval v televizních zprávách TV Prima Jan Eichler, který odvolaného velvyslance osobně znal. 

Kam směřuje Evropa?

Šance populistů a pravicových extremistů je v evropském supervolebním roce nejvyšší za celá desetiletí.  Může za to voličský posun doprava nebo neobliba tradičních stran?  A co inspirace v USA? Pokud by populisté uspěli, nepromarní své šance tím, že se spolu nedokážou dohodnout? Na tyto i další otázky odpovídal České televizi Jan Kovář.

O vývoji střední Evropy debatoval Petr Kratochvíl spolu s Vítem Dostálem a Tomášem Brolíkem v Malostranské besedě na akci "Quo vadis, střední Evropo?" organizované Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku. Věnovali se například otázkám jak západ vnímá V4, čí hlas je v rámci V4 nejhlasitější a zda by měla Česká republika spoléhat na V4 jako na svatý grál. Fotky z debaty si můžete prohlédnout zde.

 

Německo: Schulz zabraňuje "efektu Trump" a Merkelová je unavená

Zásadní volby se v Německu odehrají letos v září. Do boje proti Merkelové vyrazil bývalý šéf Evropského parlamentu Martin Schulz. Průzkumy ukazují, že má reálné šance na výhru. Zároveň do předvolebního boje přináší velká témata a zastavil  tzv. Trumpův efekt. O co se jedná, se můžete dočíst v rozhovoru iDnes.cz s naším externím spolupracovníkem Vladimírem Handlem.

Turecký prezident narazil v Nizozemsku

Vztahy Turecka a řady evropských zemí se v poslední době zhoršily. Důvodem rostoucího napětí jsou snahy tureckých politiků vystoupit a promluvit k turecké menšině toho kterého státu před zásadním tureckým referendem. Proč se zrovna Nizozemsko ke snahám tureckých ministrů postavilo tak radikálně, když například Francie účast tureckého ministra zahraniční v Métách povolila? A jak si můžeme vysvětlovat snahu Turecka vést kampaň i v cizích zemích - jedná se o něco nevídaného v politické praxi, nebo je podobná kampaň běžnější, než si myslíme? Téma okomentovali pracovníci ÚMV Jan Kovář a Vít Beneš
 

Časopis Mezinárodní politika

Rusko se snaží o vliv ve Středozemí, tlačí se do Libye

Snahy Ruska zvýšit svůj vliv ve Středozemí se v posledních měsících stále více zaměřují na Libyi. Země představuje zajímavou příležitost pro ruské geopolitické ambice, píše pro časopis Mezinárodní politika Jitka Mikysková. Podle ní Kreml využívá politického vakua, které v zemi vzniklo po skončení spojenecké intervence a pádu Muammara Kaddáfího.

Zvláštní vztah Velké Británie a USA

Winston Churchill ve svém projevu ve Fultonu v březnu 1946 označil vztah mezi Velkou Británií a Spojenými státy americkými za „zvláštní“. O 70 let později však mnozí komentátoři a analytici tvrdí, že se fenomén „zvláštního vztahu“ obsahově a významově vyprázdnil a v posledních letech se z něj stalo jedno z největších klišé britské zahraniční politiky. O tom, nakolik je tento pojem pouze rétorickou frází, či zda odpovídá skutečnosti, píše Monika Brusenbauch Meislová. Její analýzu si můžete přečíst zde, navíc, je součástí i speciálního vydání Mezinárodní politiky, které se věnuje dvěma tématům: "Sociální dimenze české zahraniční politiky" a "Kýč, klišé a stereotypy v zahraniční politice". Pro více informací ohledně tohoto speciálního vydání Mezinárodní politiky sledujte naše webové stránky.
 

(Ne)Revoluce v české zahraniční politice
 
Jak se změnilo, či nezměnilo, směřování zahraniční politiky České republiky po vydání nové Koncepce zahraniční politiky, ale i tom, proč je pro nás důležité mít jasnou a čitelnou lidskoprávní politiku, mluvila 1. března na Ústavu mezinárodních vztahů Veronika Bílková. Věnovala se především debatě, občas hraničící až s panikou, která ovládla český veřejný prostor po roce 2014 a která předjímala zásadní obrat v české zahraničněpolitické agendě. S vydáním nové Koncepce zahraniční politiky ČR v létě 2015 se ale žádná revoluce nekonala. Celou analýzu problematiky od Veroniky Bílkové si můžete v angličtině přečíst zde. Článek vzniklý na základě rozhovoru s Veronikou Bílkovou v časopise Mezinárodní politika najdete tady.
Pozvánky

Úmluva o zákazu chemických zbraní včera, dnes…a zítra?

Ústav mezinárodních vztahů společně se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, Ministerstvem zahraničních věcí a Organizací pro zákaz chemických zbraní Vás srdečně zvou na konferenci pořádanou k příležitosti 20 let platnosti Úmluvy o zákazu chemických zbraní. Na konferenci budou diskutována témata týkající se  Úmluvy, její vznik a působnost, možnosti zneužití chemických látek v teorii i praxi, to vše v  v zahraničně-politickém kontextu a  v kontextu mezinárodního práva.

Více informací a registrační formulář naleznete zde.

 
Proběhlé události

Energetický potenciál Iránu

Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů Lukáš Tichý přiblížil na kulatém stolu s názvem "Energetické vztahy EU–Írán: příležitosti, překážky a perspektivy" problematiku evropské energetické bezpečnosti a představil Írán jako potenciální zdroj Evropské nezávislosti na Ruském plynu. Více o této problematice se můžete dočíst v analýzách Lukáše Tichého "Scénáře vývoje energetických vztahů mezi EU a Íránem" a "Teroristické útoky na energetický sektor," nebo v jeho Policy Paperu "Energetické vztahy EU a Írán: příležitosti a překážky pro dodávky zemního plynu." 
Legitimizace IS v Iráku a Sýrii
 

Na začátku března proběhl na Ústavu mezinárodních vztahů kulatý stůl, který se věnoval problematice legitimace Islámského státu, jeho konsolidaci a způsobu vládnutí. Jaké státní funkci plní IS na území Sýrie a Íráku, a je možné ho tedy považovat za stát? Na tyto otázky odpovídali výzkumní pracovníci ÚMV Lukáš Tichý a Jan Daniel.
 

Knihovna
Výběr publikací z knihovny – navštivte nás!

 
GAIER, Malte. From local actor to global threat : the so-called Islamic State (IS) in Iraq and Syria. In: KAS international reports, no. 1 

CEVIK, B. Senem (ed.). Turkey's public diplomacy. New York: Palgrave Macmillan, 2015. 


 
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp