Copy
NEWSLETTER ÚMV
LEDEN 2017
Novinky
Ústav mezinárodních vztahů slaví 60 let své existence

V tomto roce slaví Ústav mezinárodních vztahů výročí 60 let od svého založení. Během roku na Vás čekají zajímavé akce připomínající dlouholeté fungování naší instituce. Sledujte náš newsletter a sociální sítě pro aktuální informace.
Ředitel ÚMV profesorem

Gratulujeme našemu řediteli Petru Kratochvílovi k získání profesorského titulu!
Události roku 2016 pohledem Ústavu mezinárodních vztahů

Rádi bychom vám nabídli základní přehled vybraných mezinárodních událostí roku 2016, který je doplněn o výčet relevantních publikací z naší knihovny a článků či mediálních výstupů našich výzkumných pracovníků.

Kniha Petra Kratochvíla knihou roku

Kniha ředitele Petra Kratochvíla European Union and the Catholic Church: Political Theology of European Integration se stala podle prestižní americké International Studies Association knihou roku v kategorii "náboženství a mezinárodní vztahy." Ocenění „Religion and International Relations Book Award“ za práci, kterou napsal společně s Tomášem Doležalem, Petr Kratochvíl převezme na slavnostní recepci na výroční konferenci této asociace v Baltimoru v únoru letošního roku. Kniha se zabývá vzájemným vztahem katolické církve a Evropské unie a přispívá k debatě o teoretickém pozadí vztahů náboženských a sekulárních institucí. Pozornost vzbudil zejména kontroverzní argument, že i sekulární instituce vytvářejí vlastní implicitní náboženství.

Publikace

Čtení nejen na zimní večery: Nové scénáře jsou tu!


Studie Scénáře vývoje mezinárodního bezpečnostního prostředí (2017) uzavírá tříletý cyklus kolektivních spekulací týmu soustředěného v Ústavu mezinárodních vztahů o možnostech vývoje tohoto prostředí.
Nové Policy Papers k migrační krizi

Vědci Vít Beneš, Jakub Eberle a Jan Kovář se zaměřili na migrační krizi a její možné implikace na vnitřní chod EU.

Mezinárodní vztahy 4/2016

Vyšlo nové číslo časopisu Mezinárodní vztahyLukáš Tichý konzultuje ruský diskurz o energetických vztazích s EU v letech 2004–2014, Sarah Komasová v něm zkoumá vliv diskurzu mezinárodních vztahů na rozhodování v experimentální interakci, Pavel Hlaváček konzultuje strategie zajišťování států jihovýchodní Asie a Daniel Šitera recenzuje knihu Terezy Novotné: How Germany Unified and the EU Enlarged: Negotiating the Accession through Transplantation and Adaptation.

Nové číslo Mezinárodních vztahů si můžete koupit na našem E-shopu.

Miroslav Tůma: Íránská jaderná dohoda

Miroslav Tůma, autor řady publikací o vývoji jaderného odzbrojování, přináší veřejnosti další monografii, tentokráte věnující se íránské jaderné dohodě a širšímu kontextu, v němž vznikala. Publikace "Íránská jaderná dohoda a širší mezinárodní souvislosti" přehledně shrnuje nejen dění kolem dohody samotné, ale také klíčové vztahy Íránu, které na dohodu a vůbec dění v zemi měly vliv. Úspěšný křest knihy se konal 18.1. v prostorách knihovny.

Kniha je k zakoupení za zvýhodněnou cenu na e-shopu ÚMV.

Mark Galeotti: Hybrid War or Gibridnaya Voina?


Výzkumný pracovník ÚMV Mark Galeotti publikoval novou knihu na téma hybridní hybridní války mezi západem a Ruskem. Více informací naleznete zde.

O své nové knize a dalších tématech navíc Mark Galeotti hovořil v podcastu Radio Free Europe/Radio Liberty
Teroristické útoky na energetický sektor
 
Časopis obrana a strategie přináší nový článek Lukáše Tichého "Teroristické útoky na energetický sektor: Strategie al-Káidy v oblasti Blízkého východu a severní Afriky". Článek se věnuje  vztahu islamistické teroristické organizace al-Káida k problematice útoků zaměřených na energetický sektor a jejich konkrétním projevům v oblasti Blízkého východu a severní Afriky. 
Lukáš Tichý také publikoval úspěšný policy paper na téma Energetické vztahy EU a Írán, který si můžete přečíst zde.
Mediální vystoupení
Země V4

K výsledkům výzkumu Evropského parlamentu, který ukazuje, že pouze 17% Čechů má k této instituci pozitivní vztah, se pro Radio Praha vyjádřil Jan Kovář.

Hospodářské noviny přináší velký rozhovor s Michalem Kořanem o směřování české zahraniční politiky. Ke směřování české zahraniční politiky se pro Hospodářské noviny dříve vyjádříl také ředitel ÚMV Petr Kratochvíl. Ten okomentoval i českou politiku vůči V4.


Evropská komise vydala zprávu ke stavu právního státu v Polsku. Jestli představuje současná situace systémové riziko ohrožení právního státu, co přesně Komise Polsku vytýká a jaká je reakce Polské vlády se dozvíte v příspěvku Jana Kováře pro Studio ČT24. K polské krizi se v Českém rozhlasu vyjadřoval i Michal Kořan.
 

Historicky první slovenské předsednictví v Radě EU se blíží ke konci. Michal Kořan byl jedním z odborníků, které Česká televize oslovila, aby slovenské předsednictví zhodnotili, otázky se dotkly i vývoje v oblasti visegrádské spolupráce.

Tomáš Profant se v Denníku N zamýšlí nad tím, kam směřují slovenská média po té, co se neoliberální ideologie nachází za svým zenitem.

Ruské elity nechtějí křížovou výpravu proti Západu

Vladimír Putin chce mít naprostou kontrolu nad bezpečnostními složkami. Proto buduje nový superúřad, míní Mark Galeotti, výzkumný pracovník ÚMV a přední evropský expert na ruskou bezpečnostní politiku. "Protože Putin už nemá mezi ruskou elitou takovou autoritu jako dřív, odstavuje od moci lidi, kteří ho mohou ohrozit," dodává v rozhovoru pro časopis Týden.
Berlínský útok a terorismus v Evropě

Naši pracovníci Jan Eichler a Vladimír Handl byli hosty řady médií v souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně. Zatímco Jan Eichler se zaměřoval na otázky související s bezpečností a mezinárodním terorismem, Vladimír Handl se vyjádřil k vnitropolitickým souvislostem a dopadům útoku proti vánočnímu trhu v Berlíně. Neočekává zásadní zvrat v německé politice, ale zatížení politického procesu a voleb v roce 2017 a rovněž snahu o zpřísnění bezpečnostních opatření a politiky při řešení uprchlické krize.
 

Přestože na půdě žádného členského státu Evropské unie doposud nebyl uskutečněn teroristický útok ze strany Islámského státu na jeho energetickou infrastrukturu, neznamená, že by k takovému útoku nemohlo v budoucnu dojít, ale je naopak pravděpodobné, že o to radikální bojovníci IS budou usilovat," píše Lukáš Tichý ve své analýze pro webzine Zahraničná politika.
Sýrie

"Silná slova na adresu Ruska a Sýrie pod dobývání Aleppa jsou často jen náplastí na špatné svědomí: Západ s USA v čele totiž ponechal syrské civilisty svému smutnému osudu," uvádí Jakub Eberle svůj článek v Deníku Referendum.

Povstalci již nemají dost sil, aby dokázali pozice v Aleppu dlouhodobě bránit. Dobytí města patrně způsobí další odliv podpory západních zemí. V rozdělené Sýrii teď budou znesvářené strany soupeřit především o pozice Islámského státu, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Daniel.

Volby v Evropě

Hlasovali voliči v italském referendu především o návrhu ústavních změn nebo o popularitě italského premiéra? Proč vlastně v Evropě zažívámě  v poslední době takový příklon k referendům? A budou mít výsledky hlasování vliv na ekonomickou a politikou situaci v EU? Nejen na tyto otázky lze slyšet odpověd v příspěvku Jana Kováře v Českém rozhlase.


Rozhodnutí francouzského prezidenta znovu nekandidovat komentuje v deníku Právo Jan Eichler.
 

Rakušané volili prezidenta, opět. Jedny volby zrušil soud, ty druhé úředníci kvůli vadným volebním lístkům. Vyjde to napotřetí? Co přinese nový prezident Rakousku, jak změní česko-rakouské vztahy a jak ovlivní budoucnost Evropy? Na tyto i další otázky odpovídal Michal Kořan ve speciálním vysílání ČT24.
Turecko

Ministr Zaorálek na své cestě do Turecka řešil situaci zadržených Čechů, i osud rozestavěné elektrárny Yunus Emre. Jaká je šance na propuštění českých občanů a mohlo se jejich postavení zhoršit po nedávném teroristickém útoku v Istanbulu? Na tyto a řadu dalších otázek odpovídal Českému rozhlasu Vít Beneš.


Funguje stále dohoda EU-Turecko? Je možné, že brzy dojde k ukončení její implementace? Co bude mít na programu Lubomír Zaorálek při své cestě do Turecka? A je problém, že součástí NATO je země jako Turecko? Na tyto i další otázky odpovídal v České televizi Jan Kovář.

Síla a rizika Trumpova populismu

"Novému americkému prezidentovi mnozí vyčítají, že je populista. Jiní ho ovšem obdivují a někteří politikové v Evropě se s ním dokonce ztotožňují a vyhlašují, že jsou Donaldy Trumpy ve svých zemích," píše Jan Eichler pro deník Právo.

Ukrajina nesmí do EU, jinak neratifikujeme asociační dohodu, říkají Nizozemci

Petr Kratochvíl pro EurActiv okomentoval výsledky summitu lídrů EU, na němž se diskutoval mimo jiné nizozemský postoj k přijetí asociační dohody s Ukrajinou. V Nizozemsku byla totiž dohoda o přidružení před několika měsíci odmítnuta v celostátním referendu.

Časopis Mezinárodní politika

TÉMA: Rusko natahuje ruce do východní Evropy

 
Prezidentské volby v Moldavsku a v Bulharsku vyhráli proruští kandidáti. Strohá zpráva vyvolala obavy o stabilitu východní Evropy ve smyslu jejího směřování k demokracii a evropské integraci. Zda jsou starosti na místě zjišťovali autoři Mezinárodní politiky v dalším Tématu MP.

Z anexe Krymu se stal zamrzlý problém. Pomůže nátlak?

Prezidentské volby v Bulharsku a vliv vnější propagandy

 
Pozvánky
Prezentace a křest knihy Jana Eichlera "War, Peace and International Security"

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na prezentaci a křest knihy našeho výzkumníka, doc. Jana Eichlera, která se uskuteční dne 31.1.2017 v prostorách knihovny.

Více informací a registraci naleznete zde
Knihovna
Výběr publikací z knihovny – navštivte nás!
 
Ukraine and beyond : Russia's strategic security challenge to Europe. London: Palgrave Macmillan, 2016.
 
WAISOVÁ, Šárka. Environmentální spolupráce jako nástroj řešení konfliktů : aktéři, podmínky vzniku a fungování. Praha: Nakladatelství LIBRI, 2016.

WRIGHT, Lawrence. The Terror years: from al-Qaeda to the Islamic state. London: Constable, 2016
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp