Copy
NEWSLETTER ÚMV
ŘÍJEN 2016
Publikace a články
Významy demokracie v politickém diskurzu Ruska, Běloruska, zemí Střední Asie a Číny
 
Studie Petra Kratochvíla, Rudolfa Fürsta, Martiny Varkočkové a Lucie Najšlové analyzuje míru demokracie a jejího vnímání v politice Ruska, Běloruska, Uzbekistánu a Číny. Hodnotí tyto země optikou západního výzkumu demokracie a hybridních režimů. 
Vítěz bere vše. Volba generálního tajemníka OSN 2016
 
Příštím generálním tajemníkem OSN bude António Guterres z Portugalska. Ve čtvrtek 13. října o tom, na doporučení Rady bezpečnosti, rozhodlo Valné shromáždění OSN, kde se proti jmenování portugalského kandidáta nepostavil žádný stát světa. Navzdory tomuto konsensu je výsledek voleb pro mnohé značným překvapením. Guterres sice od počátku disponoval silnou podporou, dlouho se ale očekávalo zvolení kandidáta s jiným profilem a z jiné geografické oblasti. Proč se tedy vítězem stal právě on? Co od něho lze očekávat? A jaká je vlastně úloha generálního tajemníka v rámci světové organizace? To se dozvíte z Mezinárodněprávní reflexe č.9 od Veroniky Bílkové.
Peres šance na mír nevyužil, vaz mu srazil Libanon

Před několika dny zemřel ve věku 93 let izraelský exprezident Šimon Peres. Na zhodnocení role jednoho z nejvýznamnější izraelských politiků jsme se v minirozhovoru zeptali experta Ústavu mezinárodních vztahů a odborníka na Blízký východ Marka Čejky.
Novinky
Výzva migrantů a uprchlíků v EU

Ředitel Ústav mezinárodních vztahů Petr Kratochvíl společně s Michalem Šimečkou a Janem Danielem se účastili konference "The Challenge of Migrants and Refugees in the European Union: Franco-Czech Perspectives". Akce, kterou  společně spolupořádali Sciences Po-Center for International Studies (CERI), Ústav mezinárodních vztahů a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, se konala 14. 10. 2016 v Paříži.
Konference na vysoké úrovni k budoucnosti práce

Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí pořádá konferenci, která se bude věnovat strukturálním změnám na trhu práce v kontextu globalizace a technologického pokroku, jakož i výzvou zajištění minimálních sociálních standardů na globální úrovni, mj. s ohledem na nástupy nových forem práce. Cílem je přiblížit se politicky a ekonomicky realistickým řešením. Konference se bude konat 25. 11. 2016 v Černínském paláci, budově Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Africký čtvrtek

Rozvojové projekty v Africe mají spoustu podob a ne vždy skutečně pomáhají. Na čem záleží jejich úspěšnost a podle čeho se dá posuzovat? Na toto téma vystoupí 3. 11. 2016 Ondřej Horký-Hlucháň v rámci cyklu "Každý první čtvrtek v měsíci s Afrikou".
Promítání filmu Syrská Love Story

Jan Daniel a Ondřej Ditrych se 21. října zúčastnili diskuze po promítání filmu Syrská Love Story ve Vodňanech. Promítání filmu se uskutečnilo v rámci 20. mezinárodní konference Forum 2000. Jan Daniel zde diskutoval o filmu, syrské krizi a migrační krizi spolu se Samirou Sibai, syrskou lékařkou žijící v České republice, a Tomášem Kociánem, vedoucím humanitárních misí organizace Člověk v tísni. 
Recenze - Okouzleni pohledem na dav

Zdá se Vám, že diskuzím o elitní pražské kavárně a neliberálních xenofobních masách chybí empirické podklady? Stejná debata probíhá i na Slovensku. Tomáš Profant v recenzi pro časopis Sociologie diskutuje s knížkou Petry Burzové "Okouzleni pohledem na dav", která přináší tolik potřebný kvalitativní výzkum o bratislavské kavárně a národoveckém diskurzu. 
7. diskuzní večer "Přes Afriku"

Michal Šimečka se zúčastnil 7. diskuzního večera "Přes Afriku" uspořádaného organizací Humanitas Afrika ve spolupráci s Goethe-Institutem Praha. V průběhu diskuzního večera si spolu s velvyslancem Arabské Egypstké Republiky,  J.E. Abderahmanem Salaheldinem a paní Nicol Adamcovou, diplomatkou z Ministerstva zahraničních věcí ČR, kladl otázku, zda jsou mezinárodní vztahy, diplomacie a multikulturalismus stále relevantní a pokud ano, jak by měly být řešeny?
Mediální vystoupení
Konec Džungle

Začalo vyklízení uprchlického tábora v Calais. Proč až teď? Co z událostí v táboře dosud zůstávalo zamlčeno? A jaký bude další osud vystěhovaných? Na tyto i další otázky odpovídal v pořadu Události, komentáře České televize Jan Eichler.
Summit lídrů Evropské unie

Lídři EU se opět sešli v Bruselu. Projednávají se obvyklá témata jako vztah k Rusku či migrace. Může summit přinést něco nového? Setkání ve dvou vystoupeních okomentoval pro Českou televizi Jan Kovář.
Jak se dělá hrozba
 
"Tendenční analýzy ani zveličování a zkreslování vnějších bezpečnostních rizik společnosti neprospějí," začíná Ondřej Ditrych svou reakci na nedávno publikovanou studii Evropských hodnot. Článek vyšel v Lidových novinách.
Dalajláma v Praze
 
Dalajláma opět navštívil Prahu. Je vhodné kombinovat program striktně neoficiální - vystoupení na konferenci - a setkání s ministrem kultury? A jak návštěvu vnímá Čína? Na tyto i další otázky odpovídal Studiu ČT24 Rudolf Fürst.

Je poprask kolem několika vět prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ve věci návštěvy dalajlámy opravdu na místě? Na tuto otázku se v článku pro A2larm pokouší odpovědět Rudolf Fürst.
Otázny prínos zahraničných investícií
 
Jsou přímé zahraničné investice ve středo-východní a jižní Evropě přínosem, nebo tady pouze využívají levnou práci a žádnou přidanou hodnotu nepřinášejí? Dnes již máme empirické studie, které na tuto otázku nabízejí odpověď. Ve slovenské Pravdě jejich vhled prezentuje Tomáš Profant.
Sebevraždu podezřelého Syřana označují v Německu za fiasko

Vladimír Handl hovořil v České televizi o problému, který německá a zejména saská politika řeší v souvislosti se sebevraždou Syřana Jaber al-Bakra ve vyšetřovací vazbě v Lipsku. Případ může být důležitým stimulem pro těsnější spolupráci mezi německými orgány a uprchlíky.
Príležitosť porozumieť nerovnosti - Recenze na "Mimo Sever a Jih"

Server deníku Pravda přináší recenzi na publikaci editorů Ondřeje Horkého-Hlucháně a Tomáše Profanta "Mimo Sever a Jih. Rozumět globálním nerovnostem a rozmanitosti". Autorka recenze oceňuje že tato "kolektivní monografie českých a slovenských autorů z různých společenskovědních oborů vyplňuje velkou mezeru v našem myšlení o postkoloniální současnosti."
Maďarské referendum 

V neděli 2. 10. 2016 proběhlo Maďarské referendum, jehož tématem bylo přijetí kvót na přerozdělování uprchlíků. Toto referendum bylo od počátku velice diskutované, včetně formulace předložené otázky. Podrobněji ho analyzoval pro Český rozhlas Michal Kořan

Maďarské referendum pro Českou televizi dvakrát komentoval i Jan Kovář. Proč Orbán referendum svolal? Chce posílit svou pozici doma nebo hrát větší roli v Evropě – jako zástupce „znepokojených obyčejných Evropanů“ proti tzv. liberálním elitám? A jaké budou dopady referenda na evropskou migrační a azylovou politiku?
Pomocná ruka daňových únikov?

Před pár měsíci odsoudili dva zaměstnance firmy PricewaterhouseCoopers v kauze vyhýbání se placení daní LuxLeaks. Co má s touto kauzou společného slovenská Nadace Pontis objasňuje v článku pro slovenský kulturně-společenský blog Pole Tomáš Profant.
Zemanova cesta na Rhodos
 
Současný prezident Miloš Zeman i bývalý prezident Václav Klaus se účastntnili konference na Rhodosu, mezi jejíž hlavní organizátory patří kontroverzní ruský podnikatel Vladimír Jakunin, který je například na sankčním seznamu USA. Měl by se vůbec prezident účastnit takovýchto akcí? Jakou má tato konference mezinárodní prestiž a dosah? Může mít vystoupení prezidenta Zemana vliv na českou zahraniční politiku? Na tyto i další otázky odpovídal na vlnách Českého rozhlasu Jan Kovář.

Náš nejvyšší ústavní činitel ve svém vystoupení na řeckém ostrově Rhodos opět vyvolal velkou pozornost, tentokrát kvůli úvahám o civilizaci a anticivilizaci. Zaujal především tím, že Islámský stát přirovnal ke kanibalům a označil jej za anticivilizaci s tím, že "anticivilizace se ničí zbraněmi, a ne dialogem". Prezidentův projev analyzoval Jan Eichler.
Miloš Zeman - bijec, nebo herec?

Miloš Zeman vystoupil na Valném shromáždění OSN s plánem boje proti mezinárodnímu terorismu. Prezident v projevu zopakoval z valné části to, co v OSN přednesl již loni. Jeho současný projev v Hospodářských novinách komentoval Ondřej Ditrych
Aktuálně z Ruska:
 
Jsme svědky zásadní proměny Putinova režimu: Rusko míří k pozdnímu putinismu, kde ambiciózní figury mizí ve prospěch závislých a věrných. Touha zavděčit se vládci však může vyústit v katastrofální rozhodnutí, která ohrozí nejen Rusy, ale nás všechny. V exkluzivním rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu to řekl Mark Galeotti.

Znovu se hovoří i o ruské hrozbě. Je to vlastně návrat o více jak 30 let zpátky, tehdy žil Západ hrozbou sovětskou. Tehdejší SSSR mělo ovšem ve své moci Varšavskou smlouvu. Nyní jsou všechny země někdejší Varšavské smlouvy v NATO – to samo o sobě hodně změnilo poměr sil, píše Jan Eichler ve své analýze pro deník Právo.
Sympozium v médiích: Strategie české diplomacie
 
Jaká je česká zahraniční politika? Jaká je její strategie? Selhává z hlediska budování multilaterálního řádu? A existuje tu pro ni dostatečné politické zázemí? Tyto a další otázky diskutované během 8. Mezinárodního sympozia "Česká zahraniční politika" komentoval v debatě pro Český rozhlas Michal Kořan.
Sjednoceni rozdělením - judaismus, společnost a politika v současném Izraeli
 
V souvislosti se Státem Izrael většinu lidí hned napadne palestinsko-izraelský konflikt. Rozdělení ale existuje i uvnitř židovské společnosti, kde se hlavní spor vede o roli náboženství v sekulárním státě, píše ve své analýze pro A2 Marek Čejka.
Pozvánky
Vědecká kavárna - ÚMV je na Týdnu vědy a techniky!

Ústav mezinárodních vztahů Praha nabídne v rámci Týdne vědy a techniky, pořádaného Akademií věr České republiky, exkurzi po budově ústavu a bohatou nabídku přednášek. Akce se bude konat 9. 11. 2016 od 10:00 v ÚMV.
Arabské jaro a jeho vliv

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na přednášku s Dr. Ty Solomonem, přednášejícím v oboru mezinárodních vztahů, University of Glasgow o Arabském jaru a jeho vlivu. Přednáška se bude konat 10. 11. 2016 od 17:00 v prostorách ÚMV.
Prezentace výstupu projektů TA ČR

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na prezentaci výstupů projektů TA ČR, které se budou konat 15. 11. 2016.  První proběhne představení nového projektu Lukáše Tichého a Nikity OdintsovaEnergetický terorismus a energetika jako nástroj teroristických organizací v oblasti MENA, dopady pro ČR.“ Poté bude navazovat přednáška Veroniky BílkovéPoužití ozbrojené síly proti tzv. Islámskému státu?
Save the Date - Prague Agenda 2016

Ústav mezinárodních vztahů Vás srdečně zve na již šestý ročník Pražské Agendy. Konferenci věnující se kontrole jaderných zbraní, jaderné bezpečnosti, odzbrojení a nešíření jaderných zbraní. Akce se bude konat 1.-2. 12. 2016 v Černínském paláci, budově Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp