Copy
Vzpomínka na profesora Otto Picka
Nedlouho po svých 91. narozeninách nás 20. 3. 2016 opustil profesor Otto Pick, v letech 1993–1998 ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Zemřel po nemoci, kterou s pomocí obdivuhodné manželky Zdenky dlouho snášel, a do poslední chvíle byl partnerem pro inspirativní výměnu názorů a reflexi současnosti i minulosti v české i světové politice.
Připomeňte si jeho pozoruhodný životní příběh díky vzpomínkovým textům Vladimíra Handla a Jana Eichlera.
Centrum mezinárodního práva (CMP)
Centrum  mezinárodního práva (CMP)
Centrum  mezinárodního práva (CMP) stojí na pomezí mezinárodních vztahů a práva, se zvláštním zaměřením na lidská práva, humanitární právo či boj proti terorismu. Tyto oblasti odrážejí jak výzkumný profil členů centra, tak dlouhodobé priority české zahraniční politiky. Centrum chce nabízet tři typu výstupů, a to: akademické texty, které by přispívaly k odborné debatě v dané oblasti; prakticky orientovaná doporučení určená pro představitele české státní správy, hlavně Ministerstvo zahraničních věcí ČR; a popularizační výstupy, jež by srozumitelným jazykem přibližovaly aktuální problémy mezinárodního práva české veřejnosti.
doc. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, Ph.D., E.MA
Koordinátorka Centra mezinárodního práva
Členka Benátské komise (Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva Rady Evropy) za Českou republiku.
Oblasti zájmu: Mezinárodní právo, mezinárodní humanitární právo, mezinárodní trestní právo, lidská práva, použití síly v mezinárodních vztazích, terorismus, mezinárodní sankce.
 
Tamás Lattmann JD PhD
Člen Centra mezinárodního práva
Oblasti zájmu: International public law, international humanitarian law, international human rights law, modern international criminal fora, European public law, European Union institutions and law.
JUDr. Miroslav Tůma (plk. v.v.)
Externí spolupracovník Centra mezinárodního práva
Oblasti zájmu: Jaderné odzbrojování a jaderné nešíření, plnění íránské jaderné dohody, úsilí o vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě.
 
Novinky a pozvánky
Studujte u nás
Zvažujete doktorské studium? Neváhejte a přihlašte se na společný program Metropolitní univerzity Praha a Ústavu mezinárodních vztahů "Mezinárodní vztahy a evropská studia" nebo "International Relations and European Studies". Termín pro podání přihlášek je 30. dubna 2016.
Výroční vydání Mezinárodních vztahů - Slavíme padesát let
Ústav mezinárodních vztahů a Redakční rada časopisu Mezinárodní vztahy si Vás dovolují pozvat na konferenci k příležitosti padesáti let časopisu Mezinárodní vztahy. Konference se bude konat ve čtvrtek, 14. dubna 2016 od 10:00, ve Velké zasedací místnosti Ústavu mezinárodních vztahů.
Zároveň bychom Vám rádi představili nové číslo Mezinárodních vztahů. Kam se za posledních padesát let posnuly mezinárodní vztahy a kam Mezinárodní vztahy? Dočtete se ve výročním vydání.
Od totality k defektní demokracii
Ústav mezinárodních vztahů si Vás dovoluje pozvat na prezentaci knihy prof. PhDr. Michala Klímy, M.A., CSc., politologa a rektora Metropolitní univerzity Praha: "Od totality k defektní demokracii: Privatizace a kolonizace politických stran netransparentním byznysem". Prezentace se koná ve Velké zasedací místnosti ÚMV, 28. 4. od 16.00, a registrace bude uzavřena 27. 4. 2016.
Podpora veřejné debaty o aktuálních tématech týkajících se Polské republiky
Ústav mezinárodních vztahů opět podporuje veřejnou debatu o aktuálních tématech v tištěných i elektronických médiích, týkající se tentokrát Polské republiky.
Přečtěte si články, které doposud publikovaly Demokratický střed, EurActiv.cz a Sedmá generace.
Mediální vystoupení
Panama Papers
Západními politikami hýbe skandál netušených rozměrů. Politici, kteří proti sobě mnohdy ostře vystupovali ve veřejném prostoru, pak v zákulisí tiše spolupracovali se stejnou poradenskou firmou a jejich finance se setkávaly v zahraničních daňových rájích. Jaké je největší nebezpečí, které tato kauza přináší? A je šance, že se dozvíme, kdo způsobil únik dat a proti komu bylo zveřejnění celé kauzy namířeno? Sledujte rozhovor s Petrem Kratochvílem pro Horizont ČT24.
Rakouský prezident navštívil Českou republiku
Po čínském Si Ťin-pchingovi vítá Česko další hlavu státu, do Prahy přicestoval rakouský prezident Heinz Fischer. K návštěvě rakouského prezidenta a ke vztahům České republiky a Rakouska se pro ČT24 vyjádřil Michal Kořan.
Uprchlík za uprchlíka
Evropská unie uzavřela po dlouhých jednáních dohodu s Tureckem o vzájemné výměně uprchlíků. Turecko přijme zpět uprchlíky z řeckých ostrovů, kteří nepožádali o azyl, EU za to řízeně přesídlí registrované uprchlíky z Turecka do EU. K systému "uprchlík za uprchlíka" a k asylové politice EU se vyjadřovali Vít Beneš a Jan Kovář.
(Ne)vítaná návštěva z Číny
Pražskou dopravu i česká média po několik dní ovlivňovala historicky první návštěva čínského prezidenta v Praze. Na mediální pokrytí prezidentské návštěvy reagoval v A2larm Rudolf Fürst, že v Česku chybí diskuze o tom, jak jednat s Čínou, psal na serveru pravda.sk Richard Q. Turcsányi a nad budoucností Číny a světového řádu se zamýšlel v Horizontu ČT24 Petr Kratochvíl.
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference_service@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by MailChimp