Copy
NEWSLETTER ÚMV
LISTOPAD 2016
Novinky
Ředitel ÚMV zvolen do programové rady TEPSA

Poprvé v historii asociace je součástí programové rady TEPSA (Trans European Policy Studies Association) zástupce z České republiky, a to Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů. Gratulujeme! 
Publikujte ve speciálu MP: Kýč a sociální dimenze zahraniční politiky

Zajímají Vás témata "Kýč, klišé a stereotypy v zahraniční politice" nebo "Sociální dimenze české zahraniční politiky"? Chcete se stát autory článků v prestižním on-line časopise Mezinárodní politika? Navštivte naše stránky zde.
Nestihli jste unikátní prohlídku knihovny ÚMV?

Nestihli jste návštěvu unikátního skladu a knihovny ÚMV? Pusťte si z databáze Českého rozhlasu Plus Magazín Leonardo. Od knihovnice Evy Husákové se v něm dozvíte více o historii budovy ÚMV a knihovny, databázi knih a digitalizaci.
Publikace
Nové Policy Papers vědců a vědkyň ÚMV!

Od Blízkého východu po Německo, takové je rozpětí tří nově vydaných studií vědců a vědkyň z ÚMV v sekci Policy Papers.
Vyšla nová Reflexe "Svět bez jaderných zbraní?"

Podaří se získat potřebný mezinárodněprávní rámec pro dosažení světa bez jaderných zbraní? Miroslav Tůma, externí spolupracovník Ústavu mezinárodních vztahů, pro Vás připravil již desátou reflexi mezinárodního práva!
Mediální vystoupení k...
... USA:

Barack Obama ukončil svou poslední oficiální návštěvu Německa. Jaké jsou závěry této cesty a na čem se s kancléřkou Angelou Merkelovou shodli se dozvíte od výzkumníka Víta Beneše ve Studiu 6 České televize.

Po stopách americké tolerance a nenávisti. První díl ze série článků Marka Čejky o amerických náboženských a etnických skupinách a také o sektách, fundamentalistech a extremistech v USA byl publikován v magazínu Dotyk.

Jaký je postoj NATO vůči Rusku a jak vnímá Rusko NATO? Jakou roli hrají jaderné zbraně? A jaký je názor Jana Eichlera ve srovnání s norskou expertkou Kristin Ven Bruusgaardovou, která analyzuje ruské doktrinální dokumenty? I o tom je článek v deníku Právo.

Kdo v USA skutečně prohrál? Hodnotí reakce na Trumpovo vítězství Jan Eichler pro deník Právo.
... Číně:

"Slovenský premiér hovorí o potrebe spolupráce s Pekingom, v posledných rokoch však pre ňu reálne veľa neurobil," shrnuje postoj slovenského premiéra k Číně externí spolupracovník ÚMV Richard Turcsányi.

K současným česko-čínským vztahům a návštěvě Dalajlámy se dozvíte více od Rudolfa Fürsta, který byl hostem ČT24. Na toto téma se také vyjádřil v časopisu Mezinárodní politika v článku “Zpolitizovaná návštěva dalajlamy byla nestandardní“.
... EU (a členské země):
 
Ministři spravedlnosti a vnitra EU jednali o registru cestujících ze zemí, které mají s EU bezvízový styk. Jaké informace by registr obsahoval? V čem by byl prospěšný? A není plánovaný začátek fungování v roce 2020 příliš pozdě? Na tyto i další otázky odpovídal České televizi Jan Kovář.
 
Evropská unie hledá svého Trumpa. Evropští populisté a nacionalisté s ním bývají často srovnáváni. „Toto srovnání dost kulhá v jednom podstatném ohledu,“ píše ve svém komentáři pro Mezinárodní politiku a iDNES.cz Vít Beneš. Trump postavil svoji populistickou kampaň na jednoduchém heslu: vrátit Americe její velikost. Bohužel, žádný z evropských populistů a nacionalistů nepřišel s plánem, jak vrátit Evropě její velikost.
 
Vrchní soud ve Velké Británii rozhodl, že britská vládá může aktivovat článek 50 Smlouvy až po souhlasu parlamentu. Jaký dopad bude mít toto rozhodnutí na proces vedoucí k brexitu? Povede souhlas parlamentu k odkrytí vyjednávacích podmínek britské vlády? Můžeme se domýšlet, jak situaci vnímá Evropská komise? A opravdu se nevyjednává ani na nejnižší diplomatické úrovni? Jan Kovář na tyto i další otázky odpovídal pro Horizont ČT24.
 
Asociační dohoda Evropské unie s Ukrajinou v ohrožení. V čem je asociační dohoda s Ukrajinou jiná než s ostatními státy? Na tuto i další otázky odpovídal České televizi Vít Beneš.
 
Francie: Rok poté? Jan Eichler komentoval pro Český rozhlas smutné výročí jednoho roku od teroristických útoků v Paříži. 
 
V Nizozemí začal proces se známým krajně pravicovým politikem Geertem Wildersem. Čeho přesně se měl Geert Wilders dopustit? Jak daleko sahají v Nizozemsku hranice svobody slova? Jaký trest Geertu Wildersovi hrozí? Zdůvodnil Wilders, proč jednání soudu bojkotuje? Na tyto a další otázky odpovídal Českému rozhlasu Jan Kovář.
... Turecku:

Vít Beneš byl hostem Českého rozhlasu v souvislosti se zadržením několika poslanců kurdské parlamentní strany HDP, včetně jejích čelních představitelů. Turecko dle něj přestává být demokracií a stává se z něj diktatura většiny. Erdogan a AKP se i nadále těší podpoře veřejnosti, zneužívají post-pučového období a podpory, kterou mají u většiny obyvatelstva, k eliminaci politické opozice a k demontování nezávislého tisku, pod záminkou boje proti terorismu. Vzdaluje se však Turecko od Evropy? Dle Víta Beneše je to, co se děje v Turecku, jenom extrémním případem populismu a nacionalismu, které se vzmáhají i v jiných částech Evropy, takže není zcela jisté, jestli se "Turecko vzdaluje od Evropy".

Po jednání ministrů zahraničí států EU a nedávných událostech v Turecku se objevují nejen v médiích hlasy, že Turecké členství v EU je prakticky nemožné. Je tomu opravdu tak, nebo se Turecko stále může stát členem EU? Nakolik vzájemné vztahy ovlivňují migrační krize a dohoda, kterou EU a Turecko uzavřely? A kudy vede červená linie, kterou podle EU nesmí Turecko překročit? Na tyto a další otázky odpovídal ve Studiu ČT24 Jan Kovář.
... Volbám 2017 a vztahy mezi CDU a CSU:

Vladimír Handl hovořil o vztazích mezi sesterskými stranami CDU a CSU v Německu. Domnívá se, že hlavní problém mezi nimi spočívá v tom, že se pro CSU stala uprchlická krize jediným skutečně profilovým tématem; pro premiéra Seehofera je boj o stanovení maximálního počtu přijímaných uprchlíků (tzv. Obergrenze) snahou o politické vítězství nad kancléřkou Merkelovou a zároveň bojem proti růstu vlivu nacionálně a pravicově populistické Alternativy pro Německo.

Bavorská strana CSU přijala na sjezdu, na kterém překvapivě a netradičně chyběla Angela Merkelová, nový řád. Proč byl přijat nyní, jaké jsou jeho zásadní body a znamená přiblížení CSU s její sesterskou stranou či naopak? Více o novém programu se dozvíte ve vystoupení Vladimíra Handla pro Českou televizi i v jeho příspěvku pro Český rozhlas.

Současná německá kancléřka Angela Merkelová potvrdila, že bude funkci obhajovat i v dalších volbách. K jejímu rozhodnutí se vyjadřovali různí výzkumní pracovníci ÚMV. Náš pracovník, Vladimír Handl, hovořil v Interview ČT24 o šancích Angely Merkelové a CDU-CSU ve volbách roku 2017. Dále se k tématu na ČT24 vyjadřovali i Jakub Eberle a Michal Kořan.
Časopis Mezinárodní politika
Smrt Fidela Castra: konec poloviny dějin nezávislé Kuby

Smrt Fidela Castra, šedesát let poté, co vyrazil z Mexika na nespolehlivé bárce s 82 muži vstříc střetnutí se zkorumpovanou a krutou diktaturou, je novým momentem hlavně pro zamyšlení nejenom nad jeho postavou, ale také nad odlišnými perspektivami chápání světa za studené války...
Jaká bude Trumpova politika vůči Blízkému východu?

Donald Trump byl ve svých vyjádřeních na adresu různých blízkovýchodních problémů zatím značně nekonzistentní a chaotický. Přesto si už pomalu můžeme začít dělat obrázek, jaký charakter zřejmě bude mít jeho zahraniční politika.
Volby USA: Co může přinést feministka s jestřábí povahou?

Zvolení Hillary Clintonové první prezidentkou nejmocnější země planety by bývalo mohlo být významným milníkem pro svět mezinárodní politiky, který je kvůli absenci žen postaven na tradičních maskulinních základech a reprezentuje tedy víceméně životy a identitu mužů.
Pozvánky
Diplomacie a literatura - předvánoční beseda s autorským čtením
 
Předvánoční beseda Ústavu mezinárodních vztahů proběhne od 14:00 ve čtvrtek 15.12. 2016 v prostorách ÚMV. Součástí bude diskuse o životě mezi Černínským palácem, ambasádami a psacím stolem třech autorů, kteří zároveň u šálku kávy či čaje a sušenek přečtou ukázky ze svých knih, které budou také na místě k prodeji. 

Petr Drulák, diplomat, vědec a esejista, autor knihy Umění, mystika a politické jednání
Marek Toman, diplomat a spisovatel, autor románu Chvála oportunismu
Tomáš Kafka, diplomat a básník, autor sbírky Můj vlas na řece Misůri


Registrace je možná do 14.12.2016 na e-mailu registrace@iir.cz.
Knihovna
Výběr publikací z knihovny – navštivte nás!FÜRST, Rudolf. Česko-čínské vztahy po roce 1989. Praha: Karolinum, 2010. 


FRIEDMAN, George. Ohrožená Evropa : rodící se krize. Vydání první. Praha Buková u Příbramě: Aligier s.r.o Nakladatelství Tomáš Krsek s.r.o, 2015.


TŮMA, Miroslav. Jak dál v jaderném nešíření a odzbrojování. Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 2014.
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Prague 118 50 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp