Copy
NEWSLETTER ÚMV
SRPEN 2016
Mediální vystoupení
Jednání na Uralu
Ministři zahraničí Německa a Ruska jednali na Uralu, a to hlavně o situaci na Ukrajině a v Sýrii. Chtějí se Moskva a Berlín znovu sblížit? Co může v Rusku dojednat šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier?  Jaké jsou momentálně vztahy Ruska a Německa? A jak situaci ovlivní nedávný incident na Krymu? Na tyto i další otázky pro Český rozhlas odpovídal Petr Kratochvíl, ředitel ÚMV.
Putin a Erdogan v Petrohradu
Po dlouhé roztržce se prezidenti Erdogan a Putin sešli v Petrohradě. Spoléhá nyní Turecko více na Rusko než na Evropskou unii? Proč se právě nyní snaží Turecko obnovit "dobré vztahy" a má se Evropská unie proč bát? Na tyto i další otázky odpovídal Vít Beneš Českému rozhlasu.
Podaří se Libanonu zvolit prezidenta?
 
Jan Daniel okomentoval neúspěšnou sérii voleb libanonského prezidenta. Proč zemi tak dlouho chybí hlava státu a co to pro její fungování znamená? Může být nějak nápomocné mezinárodní společenství? A jak situaci ovlivňuje konflikt v Sýrii? Poslechněte si rozhovor pro Český rozhlas Plus.
Radikální islamismus na Balkáně
 
Filip Tesař, externí spolupracovník ÚMV, je autorem analýzy o radikálech v balkánských zemích, kterou publikoval server EurActiv.cz. K islámským radikálům v Sýrii a Iráku odchází dle jeho slov kromě mužů také ženy a děti. Jde o rodinné příslušníky bojovníků. Berou si je s sebou částečně z ideologických důvodů (aby byly v prostředí, kde jejich verze islámu udává společenské podmínky), ale také z taktických (aby se rodiny nemohly stát případným rukojmím, prostřednictvím kterého by na ně tlačil jejich domovský stát).
Tunis: Hlasování o důvěře
 
Jan Daniel pro Český rozhlas okomentoval hlasování o důvěře vládě tuniského premiéra Habíba Sída. Proč vlastně k tomuto hlasování došlo? Dokázal premiér zlepšit ekonomickou situaci v zemi? Jak velkým tématem je libyjská hrozba, jsou útoky radikálů důležitější než ekonomické problémy?  I to se dozvíte v rozhovoru.
Rusko nedémonizujme, ale buďme tvrdí
 
Rozhovor s Markem Galeottim výzkumníkem ÚMV pro Týdeník Echo se opět týká Ruska. Proč není česká vláda vůči Rusku kritičtější? Panikaří Západ? A v čem se změnilo ruské chování v posledních letech?
Nejistotu summit NATO ve Varšavě neodvál
 
"Málokterý summit Severoatlantické aliance se těšil v posledních letech takové pozornosti jako červencové alianční setkání ve Varšavě. Summit, který vzbuzoval všestranná očekávání nakonec žádná překvapení nepřinesl. Výzvou se pro NATO stanou poměry uvnitř Aliance." Informace o summitu NATO píše ve svém komentáři pro natoaktual.cz Michal Kořan.
Terorismus a protiuprchlické nálady v Evropě 

Vladimír Handl se vyjádřil ve Studiu 24 k novému bezpečnostnímu plánu ministra vnitra SRN Thomase de Maizière, který má mimo jiné posílit policii, zostřit kontrolu internetu či urychlit deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Německá politika těmito a dalšími kroky reaguje na situaci v zemi a zároveň na blížící se volby. 
 
V rámci zesílení boje proti terorismu chystá policie plán ochrany takzvaných „měkkých cílů“. Co  to je, měkký cíl, a jak se liší od tvrdého? Na jaké cíle se teroristé zaměřují především? A může ozbrojování občanů nějak zvýšit jejich ochranu? To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Eichlerem, výzkumníkem ÚMV, pro Český rozhlas Plus.
 
Slovenský premiér Robert Fico řekl, že hrozba terorismu je přímo spojená s migrací a že je tedy riziko útoků vysoké. Lze postavit rovnítko mezi migraci a terorismus? A změní se nějak přístup EU k migrační krizi během slovenského předsednictví? Jaký vliv budou mít na migrační a azylovou politiku EU nedávné útoky v Německu? Na tyto otázky odpovídal České televizi Jan Kovář.

"Během letošního roku teroristé útočili v Bruselu, v Nice. Německo během posledního týdne zasáhla série útoků. Dnešní útoky ve Francii skončili smrtí kněze. Eskaluje násilí v míře, která je pro Evropu neobvyklá nebo jde naopak o stav, který byť tragický, není v historii neobvyklý?" Na tuto otázku se v Českém rozhlasu Plus pokoušel odpovědět Ondřej Ditrych.
Publikace
On-line časopis "Mezinárodní politika"
 
Jaká část společnosti stojí po zmařeném puči za současným tureckým prezidentem a existuje vůbec ještě v Turecku rozdělení národa na sekularisty a tradicionalisty? Na otázky Mezinárodní politiky odpovídal v rozhovoru přední český turkolog Tomáš Laně.

Komentář do Mezinárodní politiky s názvem De-Gülenifikace ohrozí ekonomiku i fungování státu píše analytik pro Blízký východ a severní Afriku Tomáš Kaválek.
S pučisty bez rukaviček?
 
Reflexe č. 6 S pučisty bez rukaviček? Turecko derogovalo Evropskou úmluvu o lidských právech“ od výzkumnice ÚMV Veroniky Bílkové je nyní k dispozici i v českém jazyce.
Turecko: Islám versus modernizace?
 
Publikace Erika Siegla  "Islám versus modernizace? Náboženství, sekularismus a rozvoj v Turecku. Pohled Turguta Özala" pojednává o tématech, které dnes opět nabývají na aktuálnosti. Zabývá se  vzájemným vztahem islámu, sekularismu a modernizace ve vývoji Turecka. Tuto problematiku vedle teoretické roviny konkrétně zkoumá na příkladě bývalého tureckého premiéra a prezidenta Turguta Özala (1927–1993), jehož myšlení a politiku analyzuje a zařazuje do širšího politického a historického kontextu a porovnává s přístupy kemalismu a islamismu. Knihu je možné zakoupit v e-shopu ÚMV.
Novinky a pozvánky
Sleva 10% na knihy z nakladatelství ÚMV!
 

Při objednání více než 10 kusů publikací či časopisů z nakladatelství ÚMV získáváte 10% slevu na celý nákup.  Sleva platí při objednání jakoukoli formou (přímá objednávka, e-shop, na recepci ÚMV) od 1. srpna 2016.  

Nabídku knih naleznete zde nebo přímo na stránkách e-shopu ÚMV.
Prohlubování globální kooperace, komunikace, koordinace? ANO!
 
V rámci snahy o prohloubení znalostí procesů na globální úrovni průkopnickým a interdisciplinárním přístupem a také za účelem rozšíření mezinárodní sítě spolupracujících institucí byl Ústav mezinárodních vztahů spolu s centrem CIIRC ČVUT hlavním iniciátorem založení konsorcia žadatelů o projekt centra excelentního výzkumu.
VIII. Mezinárodní sympozium "Česká zahraniční politika"


Předběžný program 8. Mezinárodního sympozia Strategy in Foreign Policy“ je již k dispozici na stánkách ÚMV.  V průběhu konference vystoupí kromě  N. Tocci a Ch. Gatiho i další odborníci světového formátu jakými jsou Matthew Rhodes nebo Jiří Šedivý.
Ústav mezinárodních vztahů
Nerudova 3, Praha 1 - Malá Strana, 118 50
tel.: +420 251 108 111
fax: +420 251 108 222
e-mail: info@iir.cz
Tento email je generován automaticky, prosím neodpovídejte na něj.

Nechcete-li nadále dostávat informace o činnosti ÚMV, klikněte zde.


This email was sent to conference@iir.cz
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of International Relations Prague · Nerudova 3 · Praha 1 110 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by MailChimp